No:394/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə telefon danışığına dair məlumatı
13 sentyabr 2022 12:00
13 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə telefon danışığı olub.
Nazir Ceyhun Bayramov telefon danışığı zamanı, 12 sentyabr tarixində gecə saatlarından başlayaraq Azərbaycan-Ermənistan sərhədində Ermənistanın genişmiqyaslı təxribatları barədə Türkiyə tərəfinə ətraflı məlumat verib. Ermənistanın son bir ay ərzində Azərbaycan mövqelərini atəşə tutması, Azərbaycan ərazilərinin minalanmasının davam etməsi, bölgədə hərbiləşmə prosesini genişləndirdiyi diqqətə çatdırılıb. Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatının və ölkəmizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşı hərbi təhlükələrin qarşısının alınması, hərbi qulluqçularımızın və infrastruktur işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə, Azərbaycan Ordusunun bölmələri tərəfindən qəti cavab tədbirləri görüldüyü bildirilib.
Türkiyə xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu hərbi gərginliyin və təxribatların narahatlıq doğurduğunu, Ermənistanın əldə edilmiş razılıqlar çərçivəsində öhdəliklərinin tam yerinə yetirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

No:394/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the phone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu
On September 13, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov had a phone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu.
Minister Jeyhun Bayramov gave detailed information to his interlocutor about the large-scale provocations of Armenia on the Azerbaijan-Armenia border starting at night on September 12 during a phone conversation. It was noted that Armenia opened fire on Azerbaijani positions, continued mining Azerbaijani territories and expanded the process of militarization in the region during the last month. In order to prevent the provocation of the armed forces of Armenia and military threats against the territorial integrity and sovereignty of our country, and to ensure the safety of our military personnel and civilian workers involved in infrastructure works, it was stated that decisive response measures were taken by the units of the Azerbaijan Army.
Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu stressed that the military tensions and provocations cause concern and that it is important for Armenia to completely fulfill its obligations within the framework of the reached agreements.