No:381/23, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Ermənistanın tələbinin yekdilliklə rədd edilməsinə dair 6 iyul 2023-cü il tarixli qərarı ilə bağlı mətbuat məlumatı
6 iyul 2023-cü il tarixində Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi İrqi Ayrı-seçkiliyin Bütün Formalarının Ləğv Edilməsi üzrə Beynəlxalq Konvensiyanın tətbiqi ilə bağlı Ermənistan Azərbaycana qarşı məhkəmə işi üzrə 22 fevral 2023-cü il tarixli Qərarında dəyişiklik edilməsi məqsədilə Ermənistanın 12 may 2023-cü il tarixli tələbini yekdilliklə rədd edib.
Biz Məhkəmənin Azərbaycanın öz sərhədlərinə nəzarət etmək hüququnu bir daha təsdiq edən və Ermənistanın sərhəd nəzarət buraxılış məntəqəsinin aradan qaldırılması ilə bağlı tələbinin əsassız olduğunu sübut edən qərarını alqışlayırıq. Beləliklə, Ermənistan tərəfinin son qərarı yanlış şərh etməsi çıxılmaz vəziyyətdən fikri yayındırmaq cəhdindən başqa bir şey deyil.
Azərbaycanın Laçın yolunun girişində sərhəd nəzarət buraxılış məntəqəsi təsis etmək qərarı onun sərhədlərin mühafizəsi üzrə suveren hüququdur. Qeyd edilən çərçivədə, bu qərar Azərbaycanın təhlükəsizliyini və sülh perspektivlərini təhdid edən Azərbaycanın suveren ərazisinə qeyri-qanuni olaraq silah, hərbi texnika və hərbçilərin axınının dayandırılması zərurətindən irəli gəlirdi.
Bununla yanaşı, sərhəd nəzarət buraxılış məntəqəsi yaradılandan etibarən erməni əsilli yerli sakinlər Azərbaycanın daxili və beynəlxalq öhdəlikləri çərçivəsində giriş-çıxışda sərhəd nəzarətinin ayrı-seçkilik olmadan həyata keçirildiyi sərhəd buraxılış məntəqəsindən keçməkdədirlər.
Azərbaycan Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Qərarını və beynəlxalq hüquqi öhdəliklərini yerinə yetirməkdədir. Azərbaycan Ermənistanın beynəlxalq hüququn davamlı şəkildə və tarixi ağır pozuntularına görə məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində bütün zəruri tədbirləri davam etdirəcək.

No:381/23, Press Release on the decision of the International Court of Justice of July 6, 2023, on unanimous rejection of Armenia’s request
07 July 2023 15:50
On July 6, 2023, the International Court of Justice (ICJ) unanimously rejected Armenia’s request of 12 May, 2023, for modification of the Court’s 22 February 2023 Order in the Armenia v. Azerbaijan case concerning the Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
We welcome the Court’s ruling that has reconfirmed Azerbaijan’s right to control its borders, and that Armenia’s request on removal of the Checkpoint was unfounded. Thus, misinterpretation by the Armenian side of the latest decision is nothing than a desperate attempt.
Azerbaijan’s decision to establish its border checkpoint at the entrance of the Lachin road was in keeping with its sovereign rights to secure its border. In this instance, this was due to the urgent necessity to stop the illegal flow of weapons, military equipment, and soldiers into the sovereign territory of Azerbaijan, which threatens Azerbaijan’s security and the prospects for peace.
Moreover, since the establishment of the Border Checkpoint, local residents of ethnic Armenian origin have been passing through the Border Checkpoint, where border controls on entry and exit are being implemented in a non-discriminatory manner as required by Azerbaijan’s domestic and international obligations.
Azerbaijan continues to comply with the ICJ’s Order and to uphold its international legal obligations, and will continue to hold Armenia to account for its ongoing and historic grave violations of international law.