No:372/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İsveçrə Konfederasiyasının federal xarici işlər naziri İqnasio Kasis ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 sentyabr 2024 17:36
25 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində İsveçrə Konfederasiyasının federal xarici işlər naziri İqnasio Kasis ilə görüşüb.
İkitərəfli əlaqələrimizin əhatə dairəsinin genişlənməsi və məzmunca zənginləşməsində qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin və davamlı siyasi dialoqun rolu və əhəmiyyətindən bəhs olunub.
Azərbaycanın cari ildə ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına hazırlıq işləri barədə məlumat verilib.
Postmünaqişə dövründə bölgəmizdə mövcud vəziyyət və reallıqlar, mina təhdidləri, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin gedişatı barədə qarşı tərəf ətraflı məlumatlandırılıb.
Ermənistan qanunvericiliyində Azərbaycana qarşı davam edən ərazi iddialarının, habelə bu ölkənin sürətlə silahlanmasının bölgədə dayanıqlı sülh quruculuğu prosesinə təhdid törədən əsas amillər olduğu vurğulanıb.

No:372/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Ignazio Cassis, Federal Councillor for Foreign Affairs of the Swiss Confederation
25 September 2024 17:36
On 25 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Ignazio Cassis, Federal Councillor for Foreign Affairs of the Swiss Confederation, within the framework of his participation in the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
The role and importance of mutual high-level visits and continuous political dialogue in expanding the scope and enriching the content of bilateral relations were subject to an exchange of views.
Information was provided on the preparatory works for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change, which Azerbaijan will host this year.
The other side was informed in detail about the current situation and realities in the region during the post-conflict period, mine threats, and the course of the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
It was emphasized that the continuing territorial claims against Azerbaijan in Armenian legislation, as well as the rapid armament of this country, are the main factors posing a threat to the process of building sustainable peace in the region.