No:367/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin BMT-nin İrqi ayrı-seçkiliyin ləğv edilməsi üzrə Komitəsinin 107-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Hökumətinin dövri məruzəsinin təqdimatı barədə məlumatı
15-16 avqust 2022-ci il tarixlərində Cenevrə şəhərində BMT-nin İrqi ayrı-seçkiliyin ləğv edilməsi üzrə Komitəsinin 107-ci sessiyası çərçivəsində “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında” Beynəlxalq Konvensiya üzrə Azərbaycan Respublikası Hökumətinin dövri məruzəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasını xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrindən ibarət nümayəndə heyəti təmsil edib.
Təqdimat zamanı nazir müavini Azərbaycan Respublikasının BMT-nin insan hüquqları sahəsində müvafiq müqavilə qurumları ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini qeyd edib. Azərbaycanın multi-etnik ölkə olduğu diqqətə çatdırılıb, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin ölkədə multikulturalizm dəyərlərinin təşviqi, mədəni, dini və linqvistik müxtəlifliyin qorunub saxlanılması sahəsində səmərəli fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
Nazir müavini qeyd edib ki, Ermənistanın etnik təmizləmə apararaq Azərbaycan ərazilərini onilliklər ərzində işğal altında saxlaması Konvensiyanın həyata keçirilməsinə əsas maneə olub. Vətən Müharibəsində əldə edilmiş Zəfər ilə münaqişəyə son qoyulduqdan sonra məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtması və həmin ərazilərdə multi-etnik icmaların bərpa olunması üçün Azərbaycan tərəfindən görülən işlər barədə məlumat verib, bu ərazilərin minalardan və partlamamış sursatlardan təmizlənməsinin bu istiqamətdə prioritet vəzifələrdən olduğunu bildirib.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində qaldırılmış iş üzrə Məhkəmənin müvəqqəti tədbirlərə dair qərarında Ermənistanın bir çox müraciətinin rədd olunduğu vurğulanıb, Azərbaycanın Ermənistana qarşı qaldırdığı iddia üzrə analoji işdə irqi nifrətin qızışdırılması və təşviqinin qarşısının alınması üçün Ermənistan tərəfindən tədbirlər görülməsinin Məhkəmə tərəfindən tələb olunduğu qeyd edilib.
Komitə tərəfindən Ermənistanda nifrət nitqi ilə bağlı məsələlərin Ermənistan Respublikası Hökumətinin dövri məruzəsinin təqdimatı zamanı nəzərə alınacağı bildirilib.
Nümayəndə heyəti rəhbərinin təqdimatından sonra konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində interaktiv dialoq aparılıb və Komitə üzvləri tərəfindən qaldırılan suallar cavablandırılıb.
Komitə üzvləri Azərbaycanda multikulturalizm, tolerantlıq və dini dözümlülük dəyərlərinin qorunub saxlanılması istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl tədbirləri müsbət dəyərləndirib.

No:367/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the presentation of the periodic report of the Government of the Republic of Azerbaijan within the framework of the 107th session of the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination
17 August 2022 19:41
Presentation of the periodic report of the Government of the Republic of Azerbaijan on the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination was held in Geneva, on August 15-16, 2022, in the framework of the 107th session of the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination.
At the event, the Republic of Azerbaijan was represented by the delegation led by the Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov, and that included representatives of relevant state authorities.
During the presentation, the Deputy Minister noted that the Republic of Azerbaijan attaches great importance to cooperation with the relevant treaty bodies of the UN in the field of human rights. It was stressed that Azerbaijan is a multi-ethnic country, and information on the effectiveness of the Baku International Multiculturalism Center in the field of promoting multiculturalism values, as well as preserving cultural, religious and linguistic diversity in the country was provided.
The Deputy Minister stated that ethnic cleansing and occupation of Azerbaijani territories for decades by Armenia was the main obstacle to the implementation of the Convention. He gave an information about the work done by Azerbaijan for the return of IDPs and restoration of multi-ethnic communities in those areas after ending the conflict with victory achieved in the Patriotic War, emphasized that cleaning these areas from landmines and unexploded ordinances is one of the priority tasks in this direction.
It was noted that many of the appeals brought by Armenia against Azerbaijan were rejected within the court decision on provisional measures at the International Court of Justice, it was emphasized that in a similar case filed by Azerbaijan against Armenia the Court required Armenia to take measures to prevent the incitement and propaganda of racial hatred.
It was stated by the Committee that issues related to hate speech in Armenia will be taken into account during the presentation of the periodic report by the Government of the Republic of Armenia.
After the presentation of the head of the delegation an interactive dialogue was held in the enviroment of constructive and mutual understanding, as well as the questions raised by the Committee members were answered.
The Committee members positively evaluated the successive measures implemented to preserve the values of multiculturalism, tolerance and religious tolerance in Azerbaijan.