No:365/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər və xaricdəki milli icma naziri, Əlcəzair Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Ramtan Lamamranın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etməsi barədə məlumatı
10 avqust tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər və xaricdəki milli icma naziri, Əlcəzair Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Ramtan Lamamranın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov qonağı salamlayaraq, Əlcəzairin müstəqilliyinin 60 illiyi münasibətilə səmimi təbriklərini çatdırıb. Nazir Azərbaycanla Əlcəzair arasında mövcud olan dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu vurğulayıb. İki ölkə arasında siyasi dialoqun və qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətindən danışan nazir, 2019-cu ilin oktyabr ayında Əlcəzairin keçmiş Prezidenti Abdelkader Bensalahın Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşündə iştirak etmək üçün Azərbaycana tarixi səfərini və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə görüşünü, 30 iyun – 1 iyul 2022-ci il tarixlərində Əlcəzairin Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğalinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Bakı Konfransında iştirakını, habelə Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Sammittində Əlcəzair nümayəndəsinin iştirakını məmnunluqla qeyd edib.
Əlcəzairin xarici işlər naziri Ramtan Lamamra səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib və ölkələrimiz arasında mövcud siyasi dialoqun və ikitərəfli təmasların intensivliyinin qorunub saxlanılmasının vacibliyini qeyd edib. Xarici İşlər Nazirlikləri və ölkələrimizin müxtəlif qurumları arasında dialoqun daha da genişləndirilməsi, energetika və iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, icmalar arasında dostluq qruplarının yaradılması kimi məsələlərə vurğu edib. Nazir Lamamra Əlcəzairin Qoşulmama Hərəkatının təsisçi üzvlüyündən və sədrlikləri dövründə fəaliyyətlərindən bəhs edib, 2019-cu ildən etibarən Azərbaycanın sədrliyi çərçivəsində ölkəmizin irəlilətdiyi təşəbbüslərin əhəmiyyətli olduğunu bildirib. Yaxın Şərqdə gedən siyasi proseslər, Ərəb Dövlətləri Liqası və Afrika Birliyi çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verib. Beynəlxalq müstəvidə hər bir problemin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həllinin vacib olduğunu bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın 30 il ərzində ölkəmizə qarşı təcavüzü, 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması, sülh quruculuğu ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən görülən genişmiqyaslı işlər barədə ətraflı məlumatı qonağın diqqətinə çatdırıb. Ermənistanın öhdəliklərinə zidd olaraq apardığı fəaliyyət və sülh quruculuğuna törətdiyi maneələr barədə məlumat verilib. Əlcəzairin ölkəmizin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinə hörmət edilməsini birmənalı olaraq dəstəklədiyi və bu mövqeyini beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən müxtəlif qətnamələrin qəbulu zamanı nümayiş etdirdiyi vurğulanıb.
Dövlətlərimiz arasında ikitərəfli çərçivə ilə yanaşı, çoxtərəfli beynəlxalq və regional formatlarda, o cümlədən BMT, Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdən sonra, nazirlərin “Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi və Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair Protokol”un və “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Əlcəzair Hökuməti arasında diplomatik və xidməti pasportlara malik vətəndaşların vizasız gediş-gəlişi haqqında Saziş”in imzalanma mərasimi keçirilib.

No:365/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the reception by Minister Jeyhun Bayramov of the delegation led by the Minister of Foreign Affairs and National Community Abroad of the People's Democratic Republic of Algeria, Special Representative of the President of Algeria Ramtane Lamamra
On August 10, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs and National Community Abroad of the People's Democratic Republic of Algeria, Special Representative of the President of Algeria, Ramtane Lamamra.
After the one-on-one meeting, a meeting was held between the Ministers with the participation of the delegations of both sides.
Minister Jeyhun Bayramov welcomed the guest and conveyed his sincere congratulations on the 60th anniversary of Algeria's independence. The Minister emphasized that there is a wide potential for the further development of friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Algeria. Speaking about the importance of political dialogue and reciprocal visits between the two countries, the Minister noted with pleasure the historic visit of former Algerian President Abdelkader Bensalah to Azerbaijan to participate in the XVIII Summit of the Non-Aligned Movement in October 2019 and his meeting with the President of the Republic of Azerbaijan, the participation of the President of the People's National Assembly of Algeria, Ibrahim Boughali, in the Baku Conference of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network, as well as the participation of the Algerian representative in the Youth Summit of the NAM.
The Minister of Foreign Affairs of Algeria, Ramtane Lamamra, expressed his gratitude for the warm reception and noted the importance of maintaining the current political dialogue and the intensity of bilateral contacts between our countries. He emphasized issues such as further expansion of the dialogue between the Ministries of Foreign Affairs and various institutions of our countries, the development of energy and economic cooperation, and the creation of friendship groups between communities. Minister Lamamra spoke about founding membership of Algeria in the Non-Aligned Movement and its activities during its chairmanship, and said that the initiatives promoted by Azerbaijan within the framework of its chairmanship from 2019 are important. He informed about the political processes in the Middle East, the work carried out within the framework of the League of Arab States and the African Union. He said that it is important to solve every problem at the international level on the basis of the norms and principles of international law.
Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the opposite side detailed information about Armenia's aggression against our country for 30 years, the post-conflict situation in the region after the 44-day Patriotic War in 2020, issues related to the implementation of trilateral statements, reconstruction of the liberated territories, large-scale work carried out by Azerbaijan towards peacebuilding. Information was given on the activities of Armenia contrary to its obligations and the obstacles it caused to peacebuilding. It was emphasized that Algeria unequivocally supports and respects the sovereignty and territorial integrity of our country, as well as its internationally recognized borders, and demonstrates this position within the international organizations, including during the adoption of various resolutions.
In addition to the bilateral framework, issues of cooperation between our states in multilateral international and regional formats, including within the framework of the UN, the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation, were discussed.
After the meeting, the signing ceremony of the “Protocol on political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the People's Democratic Republic of Algeria” and the “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Algeria on visa-free entry for the holders of diplomatic and service passports” took place.