No:361/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri Mariyana Kuyunciç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
9 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqının (Aİ) ölkəmizdəki nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri Mariyana Kuyunciçi qəbul edib.
Nümayəndəliyin rəhbəri Mariyana Kuyunciç təyinatı ilə əlaqədar məktubu nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Mariyana Kuyunciçi təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona ölkəmizdəki fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Aİ arasında müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat-kommunikasiyalar, humanitar və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Ölkəmizin Aİ ilə həyata keçirilən birgə enerji layihələrinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Digər əhəmiyyətli istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə maraq ifadə olunub.
Ölkəmizin təşəbbüsü ilə başladılan sülh gündəliyinin irəlilədilməsində Vaşinqton görüşü çərçivəsində əldə olunmuş razılıqlar, sülh müqaviləsinin paraflanması, keçmiş münaqişənin qalığı olan ATƏT-in Minsk prosesi və əlaqəli strukturların ləğvi ilə bağlı qərarın əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nümayəndəliyin rəhbəri Mariyana Kuyunciç qəbula görə təşəkkürünü bildirərək, fəaliyyəti müddətində Azərbaycan-Aİ gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.

No:361/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Head of the European Union Delegation to the Republic of Azerbaijan Marijana Kujundžić
09 September 2025 18:37
On 9 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the newly appointed Head of the European Union (EU) Delegation to our country Marijana Kujundžić.
The Head of the Delegation Marijana Kujundžić presented her letter of appointment to Minister Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Marijana Kujundžić on her appointment and wished her success in her activities in our country.
During the meeting, an exchange of views was held on issues of cooperation between Azerbaijan and the EU in various fields, including political, economic, energy, transport and communications, humanitarian and other areas.
The importance of joint energy projects implemented between our country and the EU was emphasized. Interest was expressed in developing cooperation in other important areas.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the counterpart side in detail about the current situation and realities in the region in the post-conflict period.
The importance of the agreements reached within the framework of the Washington meeting in advancing the peace agenda initiated by Azerbaijan, the initialling of the peace agreement, and the decision on the elimination of the OSCE Minsk Process and related structures as remnants of the former conflict was noted.
The Head of the Delegation Marijana Kujundžić expressed her gratitude for the reception and noted that she will spare no effort to advance the Azerbaijan-EU agenda during her tenure.