No:361/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Birləşmiş Krallığın Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkilinin XİN-ə çağırılmasına dair məlumatı
05 avqust 2022 11:40
5 avqust 2022-ci il tarixində Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Bir gün öncə Londondakı Azərbaycan səfirliyinə qarşı dini radikal qrup tərəfindən törədilən hücumla bağlı XİN-ə çağırılan Britaniya müvəqqəti işlər vəkilinə qəti etiraz bildirilib.
Bu təxribatın diplomatik nümayəndəliyin təhlükəsizliyinin təminatı məsələsini ciddi şəkildə üzə çıxardığını və ev sahibi ölkəsinin beynəlxalq hüquqi öhdəliklərinə uyğun olaraq təhlükəsizlik tədbirlərini görməli olduğu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. Belə halların bir daha təkrarlanmayacağına dair qarşı tərəfdən zəmanət tələb edilib.
Baş vermiş vandallıq aktı ilə bağlı Birləşmiş Krallığın müvafiq qurumları tərəfindən hərtərəfli istintaq araşdırmanın aparılması və cavabdeh şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi tələbi səsləndirilib.
Britaniya müvəqqəti işlər vəkili baş vermiş hadisə ilə bağlı dərin təəssüf hissi və narahatlıqlarını ifadə edib. Hadisə ilə bağlı istintaqın aparıldığı bildirilib.

No:361/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on summoning the Chargé d'Affaires of the Embassy of the United Kingdom in Azerbaijan to the Ministry of Foreign Affairs
05 August 2022 11:40
On August 5, 2022, the Charge d'Affaires of the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in the Republic of Azerbaijan was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
A strong protest was expressed to the British Charge d'Affaires, who was summoned to the Ministry of Foreign Affairs in connection with the attack by a religious radical group against the Azerbaijani embassy in London a day ago.
It was brought to the attention of the opposite side that this provocation seriously affects the issue of ensuring the security of the diplomatic mission and that the host country should take necessary security measures in accordance with its international legal obligations. A guarantee was requested from the opposite side that such situations will not be repeated again.
Regarding the act of vandalism, the relevant institutions of the United Kingdom were required to conduct a thorough investigation and to bring the persons responsible to justice.
The British Chargé d'Affaires expressed deep regret and concern about the incident. It was reported that the incident is under investigation.