No:360/25, Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası arasında strateji dialoqun dördüncü iclasına dair mətbuat məlumatı
9 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası arasında strateji dialoqun dördüncü iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Latviya Respublikasının nümayəndə heyətinə Xarici İşlər Nazirliyində dövlət katibinin müavini İvars Lasis rəhbərlik edib.
İclas zamanı ikitərəfli münasibətlər, siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Qarşı tərəf postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirdiyi genişmiqyaslı yenidənqurma işləri, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin gedişatı və 8 avqust 2025-ci il tarixli Vaşinqton görüşünün nəticələri, eləcə də ATƏT-in Nazirlər Şurasının ATƏT-in Minsk Prosesi və əlaqəli strukturların bağlanmasına dair cari ilin 1 sentyabr tarixli qərarı barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
İclasda həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər qlobal, regional və ikitərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:360/25, Press release on the fourth meeting of the Strategic Dialogue between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia
09 September 2025 18:34
On 9 September 2025, the fourth meeting of the Strategic Dialogue between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia was held.
The delegation of the Republic of Azerbaijan was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, and the delegation of the Republic of Latvia was led by Deputy State Secretary at the Ministry of Foreign Affairs Ivars Lasis.
During the meeting, bilateral relations, as well as the current state and prospects for the development of cooperation in political, economic and humanitarian fields were discussed. The importance of developing partnership within the framework of international organizations was emphasized.
The counterpart side was provided with detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, efforts to combat the mine threat, the large-scale reconstruction works carried out by Azerbaijan in the territories liberated from occupation, as well as the progress of the Azerbaijan-Armenia normalization process and the results of the Washington meeting of 8 August 2025, as well as the decision of the OSCE Ministerial Council dated 1 September of the current year on the closure of the OSCE Minsk Process and related structures.
During the meeting, an exchange of views was also held on other global, regional and bilateral issues of mutual interest.