No:357/25, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ-nin Orta Dəhliz üzrə Sertifikatlaşdırılmış Ticarət Missiyasının nümayəndələri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
08 sentyabr 2025 13:56
8 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan ABŞ-nin Orta Dəhliz üzrə Sertifikatlaşdırılmış Ticarət Missiyasının nümayəndələrini qəbul edib.
Görüş zamanı, cari ilin 8 avqust tarixində Vaşinqtonda Azərbaycan və ABŞ Prezidentlərinin və Ermənistanın Baş nazirinin iştirakı ilə aparılmış müzakirələr və imzalanmış sənədlərin tarixi əhəmiyyəti qeyd olunub, bu razılaşmaların regional sülh və tərəqqiyə töhfəsi qeyd edilməklə yanaşı, Azərbaycan-ABŞ əlaqələri üçün böyük perspektivlər açdığı vurğulanıb.
Bu xüsusda Azərbaycanın qərb bölgələri ilə ölkəmizin Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında maneəsiz gediş-gəlişi təmin edəcək layihənin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın son onilliklər ərzində Orta Dəhlizin canlandırılması və işlək vəziyyətə gətirilməsi üçün göstərdiyi səylərdən bəhs olunub, bu səylərin Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Ələt Azad İqtisadi Zonası kimi konkret layihələrlə reallaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb.
Orta Dəhliz üzrə Xəzər dənizinin şərqindəki tərəfdaş dövlətlər, dost və qardaş Mərkəzi Asiya ölkələri ilə həmçinin Azərbaycanın strateji əlaqələrə malik olduğu məmnunluqla xatırlanıb.
Görüş zamanı Azərbaycanın uzun illər boyu Avropanın enerji təhlükəsizliyində əhəmiyyətli rol oynadığı bildirilib, hazırda ölkəmizin təbii qazı ilə təchiz olunan ölkələrin sayının 14-ə çatdığı qeyd olunub.
Ölkəmizin hazırda nəhəng bərpaolunan enerji resurslarının inkişafı və Avropaya ötürülməsi üzrə tərəfdaş ölkələrlə genişmiqyaslı fəaliyyətlər həyata keçirdiyi qeyd olunub, bu məqsədlə Qara Dəniz Enerji sualtı kabelinin inşası kimi konkret layihələrin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.

No:357/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with representatives of the U.S. Certified Trade Mission for the Middle Corridor
08 September 2025 13:56
On 8 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received representatives of the U.S. Certified Trade Mission fon the Middle Corridor who are on a visit to the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the historic significance of the discussions held and documents signed in Washington on 8 August of the current year with the participation of the Presidents of Azerbaijan and the United States and the Prime Minister of Armenia was noted, and it was emphasized that these agreements contribute to regional peace and progress while opening great prospects for Azerbaijan-U.S. relations.
In this regard, the importance of the project that will ensure unimpeded connectivity between the western regions of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan was emphasized.
The efforts made by Azerbaijan over the past decades to revitalize and make the Middle Corridor operational were discussed, and it was brought to attention that these efforts have been realized through concrete projects such as the Baku-Tbilisi-Kars railway, the Baku International Sea Trade Port, and the Alat Free Economic Zone.
It was also noted with satisfaction that Azerbaijan has strategic relations with partner states located to the east of the Caspian Sea along the Middle Corridor, as well as with friendly and brotherly Central Asian countries.
During the meeting, it was stated that Azerbaijan has played an important role in Europe’s energy security for many years, and it was noted that the number of countries currently supplied with natural gas from the Republic of Azerbaijan has reached 14.
It was noted that the Republic of Azerbaijan is currently carrying out large-scale activities with partner countries for the development and transmission of vast renewable energy resources to Europe, and in this regard the importance of concrete projects such as the construction of the Black Sea Energy submarine cable was brought to attention.