No:354/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan ərazisindəki qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan Ordusunun bölmələrini atəşə tutmasına dair məlumatı
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən məlumat verildiyi kimi, 3 avqust 2022-ci il tarixində Rusiya Federasiyası sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazisindəki qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinin üzvləri tərəfindən Laçın rayonu istiqamətində Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin mövqeləri intensiv atəşə tutulub, nəticədə hərbi qulluqçu əsgər Kazımov Anar Rüstəm oğlu şəhid olub.
Azərbaycan tərəfi dəfələrlə, Ermənistanın 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatla üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmədiyini və qanunsuz erməni silahlı dəstələrinin hələ də Azərbaycan ərazisindən çıxarılmadığını bəyan edib. 3 avqust tarixində baş vermiş qanlı insident bir daha Ermənistanın üçtərəfli razılaşmanı kobud şəkildə pozduğunu, eyni zamanda iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində səylərə xələl gətirdiyini nümayiş etdirir. Bu, həmçinin Ermənistanın beynəlxalq vasitəçilərin səylərinə hörmətsizliyinin göstəricisidir.
Azərbaycan ərazisində baş verən insidentin bütün məsuliyyəti qonşu dövlətin torpaqlarında qanunsuz silahlı birləşmələrini hələ də çıxarmayan Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyinin üzərindədir.
Azərbaycan ərazilərinin təhlükəsizliyi, sərhədlərinin bütövlüyünün təmin edilməsi üçün tərəfimizdən bütün müvafiq tədbirlər bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.

No:354/22, ​​​​​​​Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the firing of the positions of Azerbaijani Army by illegal Armenian armed detachments in the territory of Azerbaijan
03 August 2022 12:41
As reported by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, on August 3, 2022, members of the illegal Armenian detachments in the territory of Azerbaijan, where the peacekeeping contingent of the Russian Federation is temporarily deployed, fired intensively on the positions of the Azerbaijani Army in the direction of the Lachin region, as a result of which military serviceman Kazimov Anar Rustam was martyred.
The Azerbaijani side has repeatedly stated that Armenia has not fulfilled the obligations assumed by it in accordance with the trilateral statement of November 10, 2020, and that the illegal Armenian armed detachments have not yet been withdrawn from the territory of Azerbaijan. The bloody incident that took place on August 3 once again demonstrates that Armenia grossly violated the trilateral agreement, and at the same time undermined efforts toward the normalization of relations between the two states. This is also an indicator of Armenia's disrespect for the efforts of international mediators.
All responsibility for the incident that took place on the territory of Azerbaijan lies with the political and military leadership of Armenia, which has not yet withdrawn illegal armed detachments from the territories of the neighboring state.
We will continue to take all appropriate measures to ensure the security of Azerbaijan's territories and the integrity of its borders.