No:353/17, Azərbaycan və Gürcüstan xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinə dair təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
05 dekabr 2017 04:05
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Gürcüstanın xarici işlər naziri Mixayıl Canelidze arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda ötən 25 il ərzində Azərbaycan-Gürcüstan arasında ikitərəfli əməkdaşlığın bütün sahələrində nəzərəçarpacaq inkişafın müşahidə olunduğunu bildirib. Həmçinin, nazir E. Məmmədyarov əldə olunan nailiyyətlərin iki ölkənin müstəqilliyinin daha da möhkəmləndirilməsinə töhfə verdiyini, onların rifah və çiçəklənməsinə xidmət etdiyini qeyd edib. Bu xüsusda o, iki ölkə arasında münasibətlərin yüksələn xəttlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Elmar Məmmədyarov Gürcüstanın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həllinə dair davamlı və prinsipal mövqeyini yüksək qiymətləndirib.
Məktubda mökhəm dostluq əlaqələrinə əsaslanan ikitərəfli münasibətlərin beynəlxalq müstəvidə qarşılıqlı dəstəklə ifadə olunmasının vacibliyi qeyd olunub.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Gürcüstan arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin davamlılığının birgə regional layihələrin həyata keçirilməsində mühüm rol oynaması ilə yanaşı, regionda əməkdaşlıq və inkişafın təməlini qoyduğunu bildirib. Bu xüsusda, Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri və Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xəttinin istismarının birgə strateji siyasətin effektivliyinin bariz nümunəsi olduğu diqqətə çatdırılıb. Elmar Məmmədyarov bildirib ki, birgə həyata keçirilmiş bu layihələr iki xalqın rifahının yüksəlməsinə xidmət göstərir, eyni zamanda regionun nəqliyyat və ticarət qovşağı kimi əhəmiyyətini sübut edir.
Gürcüstanın xarici işlər naziri Mixayıl Canelidze Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda Gürcüstan və Azərbaycanın qarşılıqlı anlaşma və uzaqgörən baxışa əsaslanan yüksək səviyyəli qonşuluq əlaqələri və güclü tərəfdaşlıq qurduğunu məmnunluqla vurğulayıb. Bu xüsusda, o iki ölkə arasında qarşılıqlı maraq kəsb edən bütün sahələrdə əlaqələrin möhkəmləndiyini və regional səviyyədə əhəmiyyətli layihələrin inkişafına nail olunduğunu qeyd edib.
Nazir M.Canelidze iki xalq arasında mövcud əlaqələrin və iki ölkənin yaxın münasibətlərinin ortaq maraqlar və möhkəm tarixi təməl üzərində qurulmuş ənənəvi dostluqla tam uzlaşdığını diqqətə çatdırıb.
M.Canelidze məktubunda strateji tərəfdaşlığın daha da dərinləşəcəyinə və gələcəkdə daha çox nəticələr əldə olunacağına ümidvarlığın bildirdi.
Məktubda M.Canelidze ikitərəfli münasibətlərin dərinləşdirilməsi və çoxtərəfli formatlarda birgə maraqların təşviqində iki ölkənin XİN-lərinin effektiv və nəticəyönümlü işindən məmnunluğunu ifadə edib.

Press release 05 December 2017
No:353/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and Georgia had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between the two countries
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of Georgia Mikheil Janelidze had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov mentioned that over the past 25 years both sides witnessed remarkable development in all fields of bilateral Azerbaijan-Georgia cooperation. He also emphasized that achievements of two countries have contributed to further strengthening of the independence and served prosperity and flourishing of Azerbaijan and Georgia. Adding that the relations between two countries continue to grow increasingly.
Elmar Mammadyarov appreciated Georgia’s consistent and principled position on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan.
In the letter it was also mentioned: "The importance of bilateral relations based on robust friendly ties that are demonstrated in international arena by mutual support within international institutions".
Elmar Mammadyarov underlined that the continuity of high level relations between Azerbaijan and Georgia not only played an important role for the implementation of joint regional projects but laid foundation for cooperation and development in the region. In this regard it was pointed out that completion of Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline and the Baku-Tbilisi-Kars railway is a vivid demonstration of efficiency of joint strategic policy. Elmar Mammadyarov said that jointly implemented projects serve to boost up prosperity of two nations, as well as prove the importance of region as a transport and trade hub.
Minister of Foreign Affairs of Georgia Mikheil Janelidze in his letter addressed to Elmar Mammadyarov stressed with gratitude that Georgia and Azerbaijan have built excellent – neighborly relations and strong partnership based on mutual understanding and farsighted vision. In this regard he mentioned that two countries already strengthened ties in all areas of mutual interest and achieved to develop projects of regional significance.
Minister Mikheil Janelidze highlighted that existing relations between two nations and close ties between two countries fully comply with the traditional friendship based on solid historic foundation and shared interests.
Mikheil Janelidze expressed hope for further deepening of strategic partnership and generating more results in the future.
Minister M.Janelidze also expressed his gratitude for fruitful and effective work of MFA’s of Georgia and Azerbaijan for deepening bilateral ties and promoting joint interests in multilateral formats.