No:350/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair məlumatı
01 avqust 2022 21:45
1 avqust 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Amerika Birləşmiş Ştatları dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid arasında telefon danışığı baş tutub. Tərəflər, Azərbaycan və Ermənistan arasında münaqişə sonrası münasibətlərin normallaşması prosesinin mövcud durumu, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin imzaladığı üçtərəfli bəyanatların, eləcə də Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin vasitəçiliyi ilə Azərbaycanla Ermənistan liderləri arasında ikitərəfli görüşlər nəticəsində bəyanatların icrası məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə sülh və tərəqqinin təmin edilməsi, o cümlədən nəqliyyat və kommunikasiyaların açılışı, iki dövlətin sərhədinin delimitasiyası, gələcək sülh müqaviləsi üzrə işə başlanılması zəruriliyi ilə bağlı Azərbaycanın məlum mövqeyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Nazir tərəflərin öhdəliklərinin tam icrasının vacibliyini qeyd edib. Bu xüsusda, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərə zidd olaraq indiyə qədər erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılmadığı və bunun qəbuledilməzliyi vurğulanıb. Telefon danışığı zamanı, Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesi üzrə növbəti addımlar, regional gündəlikdə duran məsələlər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular müzakirə edilib.

No:350/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
01 August 2022 21:45
On August 1, 2022, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
The sides exchanged views on the current state of the post-conflict normalization process between Azerbaijan and Armenia, the implementation of the trilateral statements signed by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia, as well as on the results of bilateral meetings between the leaders of Azerbaijan and Armenia with the mediation of the President of the Council of the European Union, Charles Michel.
Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the opposite side the well-known position of Azerbaijan regarding ensuring peace and progress in the region, including the opening of transport and communications, the delimitation of the borders of the two states, and the need to start work on a future peace treaty.
The Minister noted the importance of full implementation of the commitments by the parties. In this regard, it was highlighted that contrary to the commitments taken with the trilateral statement dated November 10, 2020, the Armenian armed forces have not been fully withdrawn from the territories of Azerbaijan and it is not admissible.
During the telephone conversation, the next steps in the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, issues on the regional agenda, as well as other topics of mutual interest were discussed.