No:348/23, Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın hökumətin 22 iyun tarixli iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi fikirlərə dair şərh
22 iyun 2023 17:00
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın hökumətin 22 iyun tarixli iclasında səsləndirdiyi, Azərbaycanın Laçın yolunda guya Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qərarına zidd olaraq "qeyri-qanuni blokada" tətbiq etməsinə dair cəfəng fikirləri qətiyyətlə rədd edirik.
Ermənistan tərəfinə bir daha xatırladırıq ki, Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin yerli erməni əsilli sakinlərinin şəffaf və təhlükəsiz şəkildə hər iki istiqamətdə keçidi üçün müvaviq şərait yaradılmasına, məntəqə yaradılandan yüzlərlə erməni sakinin buradan keçməsinə baxmayaraq, məhz 15 iyun tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatı Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsindən təhlükəsiz keçidə maneçilik törədib.
Görünən odur ki, Ermənistan tərəfi 2020-ci ildən sonra Laçın yolu vasitəsilə həyata keçirdiyi qeyri-qanuni fəaliyyətdən məhrum olduğu, habelə erməni sakinlərin məntəqədən keçid zamanı Azərbaycan tərəfindən göstərilən müsbət yanaşmadan narahat olduğu üçün bu kimi təxribatlara əl atmaqdadır. Ərazidə “humanitar böhran” olduğu barədə Ermənistan tərəfindən aparılan propaqandanın heç bir əsası yoxdur.
30 ilə yaxın işğal dövründə mülki əhalini daim hədəfə alan, 1 milyona yaxın azərbaycanlıya qarşı etnik təmizləmə həyata keçirən, kütləvi qırğınlar törədən, onların torpaqlarına ləyaqətli və təhlükəsiz şəkildə geri dönməsinə hərbi təxribatları ilə maneçilik törədən Ermənistanın Azərbaycanı “etnik təmizləmə” həyata keçirməkdə ittiham etməsi riyakarlıq nümuməsidir.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin yerli erməni əsilli sakinləri ilə dialoqunda "beynəlxalq mexanizm"in tətbiq olunmasına və bu çərçivədə erməni əsilli sakinlərin "hüquqları və təhlükəsizliyi" məsələlərinin həll edilməsinə dair çağırışlarla bağlı bir daha vurğulayaq ki, Erməni əsilli sakinlərlə dialoq, habelə Azərbaycan ərazisində, Azərbaycan qanunları çərçivəsində yaşayan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin olunması məsələsi Azərbaycanın daxili işidir. Azərbaycan erməni sakinlərinin reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq zəruri tədbirlər həyata keçirməkdə qərarlıdır, bu və digər məsələlərin müzakirəsi məqsədilə erməni sakinlərə ünvanlanmış dəvət hələ də qüvvədədir.
Ermənistanın qeyd edilən məsələdən ənənəvi təcavüz siyasətinin bir elementi kimi manipulyasiya məqsədilə istifadəsi və sülh prosesinə maneçilik törətməsi qəbuledilməzdir.
Ermənistan tərəfindən səsləndirilən və Azərbaycanın suverenliyini hədəf alan bu tipli fikirlər, habelə bölgədə törədilən hərbi təxribatlar bu ölkənin "sülhün bərqərar olması üçün hər cür səy göstərən" tərəf olduğuna dair bəyanatlarının səmimiyyətdən uzaq olduğunu göstərir.

No:348/23, Commentary on the allegations by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, voiced during the meeting of the government on June 22
We resolutely reject the absurd allegations made by the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan at the government meeting on June 22, on Azerbaijan's alleged "illegal blockade" of the Lachin road, allegedly in violation of the decision of the International Court of Justice.
We remind Armenia once again that despite the creation of appropriate conditions for the transparent and safe passage of local Armenian residents of the Karabakh region of Azerbaijan in both directions at the Lachin border checkpoint, and the fact that hundreds of Armenian residents of the Karabakh Region of Azerbaijan have passed through the checkpoint since its establishment, it is the provocation of the Armenian armed forces that obstructed the safe passage from the Lachin checkpoint.
It seems that Armenia is resorting to such provocations because it is deprived of the illegal activities it carried out through the Lachin road after 2020, as well as because it is concerned about the positive approach demonstrated by Azerbaijan during the passage of the Armenian residents. The "humanitarian crisis in the region" propaganda of Armenia is baseless.
Armenia, which constantly targeted the civilian population during the nearly 30-year-long occupation, carried out ethnic cleansing against nearly 1 million Azerbaijanis, committed massacres against them, and prevented them from returning to their lands in a dignified and safe manner with its military provocations accusing Azerbaijan of carrying out "ethnic cleansing" is a clear example of hypocrisy.
On calls for the introduction of an "international mechanism" in the dialogue with the local residents of Armenian origin in the Karabakh region of Azerbaijan and the resolution of the "rights and security" issues of the residents of Armenian origin in this framework, let us emphasize once again that the dialogue with the residents of Armenian origin, as well as the issue of ensuring the rights and freedoms of persons living in the territory of Azerbaijan and within the boundaries of the laws of Azerbaijan, is an internal matter of Azerbaijan.
Azerbaijan is determined to implement relevant necessary measures for the reintegration of Armenian residents, and the invitation addressed to Armenian residents for the purpose of discussing these and other issues is still valid.
It is unacceptable for Armenia to use the aforementioned issue for the purpose of manipulation as an element of its traditional policy of aggression, and to obstruct the peace process.
Such views expressed by Armenia aimed at the sovereignty of Azerbaijan, as well as the military provocations committed in the region, show that its statements on it being the party that is "making every effort to establish peace" are far from sincere.