Mətbuat şərhi 21 iyun 2023
No:345/23, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Ukrayna Bərpa Konfransında çıxışı, 21-22 iyun 2023, London
Bu vacib konfransın təşkilatçılarına minnətdarlığımı bildirməklə başlamaq istərdim.
Azərbaycan Ukraynada mövcud olan böhranın Avropada sülhü və təhlükəsizliyi hədələməkdə davam etməsi, ciddi humanitar əzablara səbəb olmasından dərin təəssüf hissi keçirir. Azərbaycan, bu böhranın Ukraynanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında tezliklə nizamlanmasının tərəfdarıdır. Böhranın ağır humanitar fəsadları mülki əhalinin əzablarının azaldılması üçün operativ tədbirlərin görülməsini tələb edir.
Dərman və digər tibbi ləvazimatlardan ibarət ilk humanitar yardımımız 27 fevral 2022-ci ildə, ardınca isə əsasən dərman və qida məhsullarından ibarət növbəti humanitar yardımlarımız Ukraynaya çatdırıldı. Su boruları, su nasosları, xilasedici jiletlər, şişmə qayıqlar, üzgüçülük kombinezonları və müvafiq əşyalar daxil olmaqla ən son yardım 10 iyun 2023-cü ildə Ukraynaya çatdırılıb. Hazırda Azərbaycanın Ukraynaya humanitar yardımının həcmi 1000 tondan və 20 milyon ABŞ dollarından çoxdur.
1990-cı illərin əvvəllərindəki ağrılı təcrübəmizdən bilirik ki, uşaqlar cəmiyyətin ən həssas təbəqələrindən biridir və müharibələr və silahlı qarşıdurmalar zamanı daha çox qorunma və xüsusi qayğıya ehtiyac duyurlar. Bununla əlaqədar olaraq, ölkəmiz Ukraynadan olan yüz uşağa Azərbaycanda bütün xərclər qarşılanmaqla tibbi və sosial-psixoloji reabilitasiya üzrə xidmətlər göstərib. İlin sonuna qədər bu rəqəmi iki dəfə artırmağı planlaşdırırıq. Beynəlxalq birliyin məsuliyyətli bir üzvü kimi Azərbaycan mülki əhalinin əzablarını yüngülləşdirmək məqsədilə Ukrayna xalqına humanitar yardım göstərməyə davam edəcək.
Azərbaycan post-münaqişə dövründə bərpa və quruculuq sahəsində bilavasitə təcrübəyə malikdir. Azərbaycan öz ərazilərini Ermənistanın onilliklər boyu davam edən təcavüzündən azad etdikdən sonra keçmiş münaqişə nəticəsində zərər çəkmiş ərazilərində genişmiqyaslı bərpa işlərinə başlayıb. Burada əsas maneə minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrini təqdim etməkdən imtina edən və Azərbaycanın suveren ərazilərində mina təhdidini davam edən Ermənistan tərəfindən bu ərazilərin minalarla kütləvi şəkildə çirkləndirilməsidir. Mövcud çətinliklərimizə baxmayaraq, Azərbaycan tezliklə Ukraynaya humanitar minatəmizləmə əməliyyatlarının aparılması məqsədilə mina təmizləmə maşını təqdim edəcək.
Azərbaycanın post-münaqişə dövründə bərpa təcrübəsi Ukrayna da daxil olmaqla digər ölkələrlə bölüşməyə dəyər ən uğurlu təcrübədir. Bu sahədə Ukraynaya dəstəyimiz artıq 2022-ci ildə İrpin şəhərində məktəbin tam yenidən qurulmasına göstərilən dəstəklə başlamışdır.
Bu gün elan etmək istərdim ki, Azərbaycan Ukraynada bərpa və yenidənqurma səylərinə, xüsusən də elektrik avadanlıqlarının tədarükü və İrpin şəhərində yenidənqurma layihələrinin icrası ilə daha çox töhfə verməyi planlaşdırır. Göstərilən yardımların ümumi məbləğinin ən azı 10 milyon ABŞ dolları olması gözlənilir.

Press release 21 June 2023
No:345/23, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan at the Ukraine Recovery Conference, London, 21-22 June, 2023
I wish to start by expressing gratitude to the organizers of this important conference.
Azerbaijan deeply regrets that the current crisis in Ukraine continues to undermine peace and security in Europe, causing serious humanitarian sufferings. Azerbaijan stands for earliest settlement on the basis of sovereignty and territorial integrity of Ukraine. The dire humanitarian consequences of the crisis require expedient measures to alleviate the suffering of civilians.
Our first humanitarian cargo of medicines and other medical items reached Ukraine on 27 February 2022, followed by a number of humanitarian aid batches, mostly consisting of medicaments and food. Most recent aid, including water pipes, water pumps, life jackets, inflatable boats, wading overalls and relevant items was delivered to Ukraine on 10 June 2023. So far, the volume of Azerbaijan’s humanitarian aid to Ukraine exceeds one thousand tons and 20 million US dollars.
From our own painful experience of early 1990s we know that children are one of the most vulnerable society segments, and they need more protection and special care during wars and armed conflicts. In this regard, my country provided one hundred children from Ukraine with fully covered medical and social-psychological rehabilitation services in Azerbaijan. We are planning to double this number by the end of the year. As a responsible member of international community, Azerbaijan will continue to provide humanitarian assistance to the people of Ukraine with the aim of alleviating civilian population sufferings.
Azerbaijan has a first-hand experience in post-conflict recovery and reconstruction. Following the liberation of its territories from the decades-long Armenian aggression, Azerbaijan has embarked upon an unprecedented scale of reconstruction activities in its territories affected by the former conflict. The major impediment here is massive contamination of those territories with landmines by Armenia, which refuses to provide accurate maps of minefields and continues to plant mines in the sovereign territories of Azerbaijan. In spite of our difficulties, Azerbaijan will soon provide to Ukraine a demining machine, to be used for humanitarian demining purposes.
Azerbaijan’s post-conflict reconstruction experience is a best practice worth to be shared with other countries, including Ukraine. Our support to Ukraine in this area has already started with full reconstruction of the school in the city of Irpin in 2022.
Today I would like to announce that Azerbaijan is planning to contribute further to the recovery and reconstruction efforts in Ukraine, in particular through supply of electric equipment and implementation of reconstruction projects in the city of Irpin. The total sum of this aid will be no less than 10 million US dollars.