Mətbuat şərhi 01 dekabr 2017 04:29
No:345/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Xavaca Məhəmməd Asiflə görüşüb
01 dekabr 2017 04:29
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan-Pakistan-Türkiyə Üçtərəfli Görüşü çərçivəsində Azərbaycanda səfərdə olan Xavaca Məhəmməd Asiflə görüşdü.
Görüşdə 2017-ci ilin Azərbaycan və Pakistan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi ilə əlamətdar olduğu vurğulanaraq, ölkələrimiz arasında təşəkkül tapmış ənənəvi mehriban dostluq münasibətlərinin və strateji tərəfdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi. İkitərəfli əlaqələrin dərinləşdirilməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti vurğulandı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin son statusu barəsində qonağı məlumatlandıran E.Məmmədyarov 30 aprel 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasında Pakistanın sədrliyi ilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə əlaqədar 822 saylı Qətnamə qəbul edildiyini xatırladaraq, Pakistan Hökumətinə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə münasibətdə tutduğu ədalətli mövqeyə və münaqişənin həlli məsələsində Azərbaycanın haqlı mövqeyini beynəlxalq təşkilatlarda birmənalı şəkildə dəstəklədiyinə görə təşəkkür etdi.
Nazirlər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində faydalı əməkdaşlığın və qarşılıqlı dəstəyin vacibliyini vurğuladılar.
Azərbaycan və Pakistan arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı üçün potensialın mövcudluğunu nəzərə alaraq, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması və investisiyaların təşviqinə yönəlmiş birgə səylərin artırılmasının zəruriliyi qeyd edildi. İkitərəfli iqtisadi əlaqələrin daha da irəlilədilməsində Azərbaycan-Pakistan Birgə Komissiyası və Azərbaycan və Pakistan arasında ticarət sahəsində əməkdaşlıq üzrə Birgə İşçi Qrupunun fəaliyyəti yüksək qiymətləndirildi.
Həmçinin, Şimal-Cənub Nəqliyyat Dəhlizinin maraqlı və yeni imkanlar vəd etdiyi bildirildi və bu xüsusda iki ölkənin nəqliyyat sahəsi üzrə mütəxəssislərinin görüşünün mümkünlüyü müzakirə edildi. Tərəflər Azərbaycan və Pakistan arasında hava uçuşlarının bərpası məsələsinin vacibliyinə toxundular.
E.Məmmədyarov Azərbaycanın EXPO-2025 sərgisinə ev sahibliyi etmək üçün Bakı şəhərinin namizədliyini irəli sürdüyü barədə həmkarına məlumat verdi.
Həmçinin, Nazirlər ilk iclası keçirilən Azərbaycan-Pakistan-Türkiyə Üçtərəfli Görüşünün ümumi maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi və qarşılıqlı faydalı layihələrin işlənib-hazırlanması baxımından əhəmiyyətli platforma olacağına ümidvar olduqlarını bildirdilər. İkitərəfli formatda dövlətlər arasında parlamentlər səviyyəsində mövcud pozitiv əməkdaşlıq ruhunun üçtərəfli səviyyədə də davam etdiriləcəyini və bunun dostluq əlalərinin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcəyini bildirdilər.
Sonda Asiyanın Qəlbi-İstanbul Prosesinin və Proses çərçivəsində VII Nazirlər Konfransının əhəmiyyəti qeyd olundu.

Press release 01 December 2017
No:345/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Foreign Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Khawaja Mohammad Asif
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Khawaja Mohammad Asif, who is on a visit to Azerbaijan within the framework of the Azerbaijan-Pakistan-Türkiye Trilateral Meeting.
Ministers underlined that the year of 2017 is marked by the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Pakistan and expressed satisfaction with the level of friendly relations and partnership between our countries. They emphasized the importance of mutual high-level visits and the mechanism of political consultations between the Foreign Ministries in deepening bilateral relations.
E.Mammadyarov briefly informed his counterpart about the latest status of the negotiation process on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Furthermore, he recalled that UN Security Council Resolution 822 on Armenia-Azerbaijan conflict dated April 30, 1993 was adopted during the presidency of Pakistan as non-permanent member of UNSC and extended appreciation to the Government of Pakistan for a fair position on the resolution of conflict and unequivocal support for Azerbaijan's just position within international organizations to this end.
The Ministers underlined the importance of continued cooperation and mutual support within the international organizations.
Given the potential for the development of economic cooperation between Azerbaijan and Pakistan, it was emphasized that the two countries should increase joint efforts aimed at increasing trade turnover and promoting investment. The activity of the Joint Working Group on Trade Cooperation and Joint Commission between Azerbaijan and Pakistan was highly appreciated in the further development of bilateral economic relations.
It also stressed that the North-South Transport Corridor promises new and interesting opportunities. They reviewed possibilities of holding meeting of transport experts. Ministers also touched upon the importance of restoring air flights between Azerbaijan and Pakistan.
E. Mammadyarov briefed his counterpart on the candidacy of Baku to host the EXPO-2025 in Azerbaijan.
Ministers expressed their conviction that the first meeting of Azerbaijan-Pakistan-Türkiye Trilateral Meeting will be an important platform for discussion of issues of common interest and the development of mutually beneficial projects. In the spirit of the existing positive cooperation among the tree states at the Parliamentary level in the bilateral format will continue at a trilateral level and will further contribute to the development of friendship.
In the end, the importance of the Heart of Asia – Istanbul Process and VII Ministerial Conference under this format was also highlighted.