No:334/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun GUAM Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 37-ci iclasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun
GUAM Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 37-ci iclası
(22 sentyabr 2021)
Bu, GUAM Xarici İşlər Nazirləri Şurasının (XİNŞ) 2020-ci ildə COVID-19 pandemiyası ilə bağlı qapanmadan sonra ilk canlı toplantısıdır və bu tədbirə qoşulmaqdan çox məmnunam.
Bu mühüm görüşün təşkilinə görə Gürcüstan sədrliyinə minnətdarlığımı bildirirəm. Bizim olduğumuz qədər yaxın ölkələr bir araya gəldikdə, birgə fəaliyyətin artırılması üçün hər zaman imkanları nəzərdən keçiririk və bu gün də istisna deyil.
Regional bir təşkilat olaraq GUAM dayanıqlı sülhün və inkişafın təmin edilməsi üçün əhəmiyyətli bir platformadır. Əməkdaşlığımız paylaşılan öhdəliyə və beynəlxalq hüququn hamılıqla tanınmış qaydalarına və prinsiplərinə, qarşılıqlı etimada və bir birinin maraqlarına hörmətə əsaslanır. Bunlar ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq, həmçinin insanlar arasında mübadilə də daxil olmaqla geniş sahələrdə əhəmiyyətli nailiyyətləri qeyd etməyə imkan verir.
2021-ci ildə, Gürcüstanın sədrliyi dövründə əməkdaşlığımızın əlaqələndirilmiş, fəaliyyət yönümlü və irəli baxan bir şəkildə daha da inkişaf etdirilməsi üçün ciddi səylər həyata keçirdik. Düşünürəm ki, əməkdaşlığımız fəaliyyətlərin layihə yönümlü istiqamətini gücləndirməklə daha da inkişaf edə bilər. Ticarət, nəqliyyat, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları (İKT) və turizm kimi sahələrdə birgə iqtisadi layihələrə ilk növbədə diqqət ayırmağa davam etmək lazımdır, çünki onlar pandemiyadan sonrakı dövrdə əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradacaqlar.
Sahəvi əməkdaşlığa gəldikdə isə, "Malların mənşə ölkəsini təyin edən qaydalar haqqında Protokol"un və GUAM Konsulluq Konvensiyasının imzalanması üçün lazım olan daxili proseduraları tamamlanmaqda olduğumuzu bildirməkdən məmnunam.
Azərbaycan həm regional, həm də bölgələrarası səviyyədə sülhün, təhlükəsizliyin, sabitliyin və rifahın təmin edilməsinə yönəlmiş “GUAM+” formatı çərçivəsində genişləndirilmiş əməkdaşlığın güclü tərəfdarı olaraq qalır. Azərbaycan bu gün imzalanması planlaşdırılan, lakin təəssüf ki, Xarici İşlər Nazirləri Şurasının növbəti iclasına təxirə salınan GUAM-İsrail Birgə Bəyannaməsini alqışlayır. Tərəfdaşlarımızla güclü əlaqələrimiz var, lakin digər tərəfdaşlarla əməkdaşlıq gündəmlərini yenidən nəzərdən keçirmək və işimizi ümumi prioritetlər əsasında tərtib etmək baxımından bütün tərəfdaşlarımızla əməkdaşlığı gücləndirmək üçün əlavə səylərə ehtiyac var.
GUAM Parlament Assambleyasının 13-cü sessiyasının kommünikesi beynəlxalq və regional parlamentlərarası assosiasiyaları ilə əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətini bir daha təsdiq edir. Bu xüsusda, GUAM PA, digər dövlətlərlə ikitərəfli və çoxtərəfli səviyyədə parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsini milli parlamentlər arasında dialoqu gücləndirmək, onların şəbəkələrini dərinləşdirmək və etimad mühiti yaratmaq vasitəsi olaraq nəzərdən keçirə bilər.
Ümumi maraq kəsb edən sahələrdə BMT təşkilatları ilə sıx əməkdaşlığın qurulması dayanıqlılığı təmin etmək üçün milli səyləri gücləndirəcək və ölkələrimizin çağırışlara daha yaxşı cavab verməyə hazırlığını təmin edəcək. Bu baxımından layihələrin müvafiq beynəlxalq və regional təşkilatlarla birgə həyata keçirilməsinə daha çox diqqət yetirilməlidir.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində maraqlarımızın irəlilədilməsində fəal əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək vacib olaraq qalır. Əldə etdiyimiz müsbət təcrübəyə əsaslanmalıyıq. Bu baxımdan, GUAM üzv dövlətlərini Azərbaycanın irəli sürdüyü minaların insan hüquqlarına təsiri ilə bağlı bəyanata qoşulmağa və bununla bağlı Cenevrədəki daimi nümayəndəliklərinə təlimat verməyə dəvət edirik. Birgə bəyanat, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları Şurasının 48-ci sessiyasının gündəliyinin 4-cü bəndi çərçivəsində 24 sentyabr tarixində həmfikir ölkələr adından veriləcək.
Münaqişənin həlli Ermənistanla Azərbaycan arasındakı münasibətlərin normallaşması ilə regional əməkdaşlıq, inkişaf və rifah üçün yeni imkanlar açır. 10 Noyabr 2020-ci il tarixli birgə bəyanat, xüsusilə bölgədə kommunikasiyaların açılmasını nəzərdə tutan 11 yanvar 2021-ci il tarixli üçtərəfli Azərbaycan-Rusiya-Ermənistan bəyanatı ilə tamamlandı.
Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya bölgədə nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması üçün konkret istiqamətlər üzərində işləməyə başladılar. Əlaqələrin yenidən canlandırılması Ermənistan və Azərbaycan üzərindən ticarət və nəqliyyatı əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirəcək və bu həm bu ölkələrə, həm də tərəfdaşlarımıza fayda verəcək. Bu, normallaşmanın əhəmiyyətli bir faktoru olacaq və bölgədə və ondan kənarda davamlı sülhün və sabitliyin təmin edilməsi üçün şəraitin yaradılmasında müsbət rol oynayacaq.
Kommunikasiyaların açılışı məsələsi ilə məşğul olan üçtərəfli işçi qrupu bölgədə konkret istiqamətlər üzərində işə başladı. Kommunikasiyaların açılmasının mühüm və mümkün bir irəliləyiş ola biləcəyinə baxmayaraq, Ermənistan danışıqları əngəlləmək və gecikdirmə taktikasına əl ataraq irəliləyişin qarşısını almağa cəhd edir. Biz konstruktiv olaraq prosesdə iştirak edirik və məsələ ilə məşğul olmaqda davam edirik. Aydındır ki, kommunikasiyaların yenidən canlandırılması həm bu ölkələrin, həm də tərəfdaşlarımızın xeyrinə Ermənistan və Azərbaycan üzərindən ticarət və nəqliyyatı əhəmiyyətli dərəcədə artıracaqdır. Bu, normallaşmanın əhəmiyyətli bir faktoru olacaq və bölgədə və ondan kənarda davamlı sülhün və sabitliyin təmin edilməsi üçün şəraitin yaradılmasında müsbət rol oynayacaq.
Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində bərpa, yenidənqurma və reinteqrasiya işləri sürətlə gedir. Münaqişədən sonrakı yenidənqurma anlayışımız xalqımızın ehtiyaclarına və prioritetlərinə əsaslanır. Məcburi köçkünlərin ləyaqətli yaşayışı üçün lazım olan siyasi, hüquqi, iqtisadi və sosial şəraitin təmin edilməsi əsas prioritetlərimizdəndir. Azərbaycan etnik və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün Azərbaycan vətəndaşları ilə eyni hüquq və azadlıqları təmin edərək münaqişədən təsirlənmiş ərazilərdə yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarını yenidən öz siyasi, sosial və iqtisadi məkanına reinteqrasiya etmək əzmindədir.
Azad edilmiş ərazilərin mina ilə kütləvi çirklənməsi Azərbaycan Hökumətinin başladığı genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma planlarının həyata keçirilməsinə ciddi şəkildə mane olur. Ən əsası, bu, yüz minlərlə məcburi köçkünün təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz evlərinə geri dönmək hüququnun həyata keçirilməsinə təsir göstərir.
Bizim prinsipial mövqeyimiz ondan ibarətdir ki, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistana revanşist yanaşmalardan əl çəkmək üçün təzyiq göstərməlidir ki, Ermənistan bunun əvəzinə davamlı sülh və inkişaf üçün unikal imkandan istifadə etsin. Üçtərəfli bəyanatların tam şəkildə həyata keçirilməsinin, müharibənin bütün nəticələrini aradan qaldırmaq və bölgədəki bütün ölkələr və onların xalqları üçün firavan bir gələcək qurmaq yolunda alternativi yoxdur.
Beynəlxalq hüququn tətbiqi sülh, təhlükəsizlik və inkişaf üçün bir şərtdir. Təəssüf ki, GUAM-a üzv dövlətlərin ərazilərində həlli uzanmış münaqişələr sülh və təhlükəsizliyə təhdid yaratmağa davam edir və bu münaqişələr suverenlik, ərazi bütövlüyü və dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həll edilməlidir.
Sonda qarşılıqlı fayda və rifah naminə tərəfdaşlığımızın irəli aparılmasında marağımızı bir daha ifadə edirəm. İnanıram ki, biz mövcud və yaranacaq imkanlardan istifadə etməli və təşkilatımızı daha uğurlu etməliyik. Bugünkü görüş üçün bir daha Gürcüstan sədrliyinə və hörmətli Baş katib Altay Əfəndiyevin rəhbərlik etdiyi GUAM Katibliyinə təşəkkür edirəm və hamımıza Nyu-Yorkda çox məhsuldar bir həftə diləyirəm.

No:334/21, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 37th Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the GUAM
22 September 2021 17:48
37th Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs
of the GUAM
(22 September 2021)
It is the first physical meeting of the GUAM Council of Foreign Ministers (CMFA) since the COVID-19 lockdown of 2020 and I am very pleased to join it.
I express my appreciation to the Georgian Chairmanship for arranging this important meeting. When countries as close as ours get together, we always look for operations and opportunities to do more, and today will be no exception.
As a regional organization, GUAM provides an important platform to build sustainable peace and development. Our cooperation is based on shared commitment and respect to the universally recognized rules and principles of international law, mutual trust, and respect for each other’s interests.  These have enabled us to register important achievements across a wide range of areas, including trade and economic cooperation and people-to-people exchange.
In 2021, under the Georgian chairmanship, we have developed serious efforts to further advance our interaction in a coordinated, action-oriented, and forward-looking manner. I believe our cooperation can further develop by strengthening the project-oriented dimension of activities. It is necessary to continue focusing primarily on joint economic projects in spheres like trade, transportation, ICT, and tourism, as they will gain new opportunities for cooperation in the post-pandemic period.
As for the sectoral cooperation, I am pleased to inform that we are finalizing internal procedures necessary for signing the “Protocol on regulations determining the country of origin of goods” and the GUAM Consular Convention.
Azerbaijan remains a strong supporter of enhanced cooperation in the framework of “GUAM+” format aimed at ensuring peace, security, stability, and prosperity at both regional and inter-regional levels. Azerbaijan welcomes GUAM-Israel Joint Declaration, which was planned to be signed today. We have strong relations with our partners, but extra effort is needed to bolster cooperation with all our partners, including by revising the cooperation agendas with the other partners and designing our work based on common priorities.
The communique of the GUAM Parliamentary Assembly 13th session reiterates the intention to continue cooperation with international and regional interparliamentary associations. In this regard, GUAM PA might also consider strengthening inter-parliamentary cooperation with other states at bilateral and multilateral levels as means of consolidating dialogue between national parliaments, deepening their network, and creating a climate of trust.
Forging close cooperation with the UN system organizations in areas of common interest will reinforce national efforts to build resilience and enable our countries to be better prepared to respond to common challenges. In this context, a greater focus should be placed on the joint implementation of projects with relevant international and regional organizations.
Active collaboration and mutual support in advancing our interests within international organizations remain essential. We have to build on the positive experience we have. In this vein, we invite the GUAM Member States to join the statement on the impact of landmines on human rights initiated by Azerbaijan and to instruct their permanent missions in Geneva in this regard. The joint statement will be delivered on behalf of like-minded countries on September 24 under agenda item 4 of the 48th session of the UN Human Rights Council.
The resolution of the conflict opens up new perspectives for regional cooperation, development, and prosperity through normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. The 10 November 2020 joint statement has been further complemented with a trilateral Azerbaijan-Russia-Armenia statement of 11 January 2021, which specifically deals with opening of communications in the region.
Trilateral working group dealing with the opening of communications has started to work on concrete directions in the region. Despite the fact that opening of communications can be a critical and achievable breakthrough, Armenia attempts to prevent progress by obstructing negotiations and resorting to delaying tactics.  We remain constructively engaged in the process and seized of the matter. It is crystal clear that re-vitalization of communications will significantly boost trade and transportation through Armenia and Azerbaijan for the benefit both of these countries and our partners. It will be a significant factor of normalization and play its positive role for laying down the conditions for sustainable peace and stability in the region and beyond.
Rehabilitation, reconstruction and reintegration activities in the liberated territories of Azerbaijan are in a full swing. Our vision for post-conflict reconstruction is centered on our people’s needs and priorities.  Securing political, legal, economic, and social conditions needed for livelihoods and dignity of IDPs are among our top priorities. Azerbaijan is resolute to re-integrate its citizens of Armenian origin residing in conflict-affected territories into its political, social, economic space, guaranteeing the same rights and freedoms with all the citizens of Azerbaijan regardless of their ethnic, religious affiliation.
Massive mine contamination of the liberated territories seriously impedes the realization of wide-ranging rehabilitation and reconstruction plans the Government of Azerbaijan has embarked on. Most importantly, it affects the realization of inalienable right of the hundreds of thousands of IDPs to return to their homes in safety and dignity.
It is our principled position that the international community should exert pressure on Armenia to abandon revanchist approaches and instead, seize the unique opportunity for sustainable peace and development. Full implementation of the trilateral statements both in letter and spirit has no alternative on the way to eliminating all the consequences of the war and building a prosperous future for all countries and their peoples in the region.
Enforcement of international law is a prerequisite for peace, security and development. Unfortunately, protracted conflicts in the territories of GUAM Member States continue to endanger peace and security and these conflicts must be resolved on the basis of the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of states.
In conclusion, I reiterate our interest to advance our partnership towards greater mutual benefit and prosperity. I firmly believe that we should seize on the existing and emerging opportunities and make our organization more successful. I once again thank the Georgian Chairmanship and the GUAM Secretariat headed by our distinguished Secretary-General Ambassador Altai Efendiyev for today’s meeting and wish us all a very productive week in New York.