No:332/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və xarici işlər nazirliyinin mətbuat katibi Ann-Kler Lejandrın 16 iyun tarixli bəyanatına dair şərhi
17 iyun 2023 13:35
16 iyun 2023-cü il tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər nazirliyinin mətbuat katibi tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan sərhəd bölgəsində baş vermiş təxribatlarla əlaqədar bəyanat bölgədəki mövcud vəziyyəti təhrif edir və qərəzlidir.
Fransa tərəfinə xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycan beynəlxalq norma və qaydalara uyğun olaraq təsis etdiyi Laçın dövlət sərhədindən buraxılış məntəqəsindən hər iki istiqamətə yüzlərlə erməni sakininin tənzimlənən şəkildə, sərbəst və təhlükəsiz hərəkətini təmin edib. Bu səylərə baxmayaraq, 15 iyun tarixində məhz Ermənistan tərəfindən sərhəd keçid məntəqəsinin atəşə tutulması nəticəsində sərhədçimiz yaralanıb. Hal-hazırda, sərhəddən keçid üzrə təhlükəsizlik və istintaq tədbirləri həyata keçirilir.
Ermənistan tərəfindən Laçında qeyd edilən təxribata və digər istiqamətlərdə ərazilərimizin atəşə tutulmasına baxmayaraq, Fransa tərəfinin məsələyə birtərəfli yanaşması təəssüf doğurur.
Bununla yanaşı, Ermənistanın 2021-ci ildə istehsal etdiyi minaları Azərbaycan ərazisində basdırması da daxil olmaqla mülki əhalini mina təhdidinə məruz qoymasına, 30 ilə yaxın işğal dövründə mülki əhalini daim hədəfə almasına, eləcə də güc yolu ilə qovduğu azərbaycanlıların öz yurd-yuvalarına ləyaqətli və təhlükəsiz şəkildə geri dönməsinə bir sıra təxribatları ilə maneçilik törətməsinə Fransa tərəfinin indiyə qədər heç bir reaksiya verməməsi də sual doğuran məqamlardandır.
Ermənistan tərəfi sülh prosesinə mane olan təhrikçi hərəkətlərə son qoymalı, erməni silahlı qüvvələrini tam olaraq Azərbaycan ərazilərindən çıxarmalı, bölgədə maneəsiz kommunikasiyaların bərpa olunması üzrə öhdəliklərini yerinə yetirməlidir.
Azərbaycanın bölgədə sülh, sabitlik və inkişafı təmin etmək, ərazi bütövlüyü və suverenlik kimi beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət əsasında Ermənistanla münasibətləri normallaşdırmaq əzmindədir.
Qeyd edilənlər nəzərə alınmaqla, Fransa tərəfini bir daha bu kimi mövqe sərgiləməklə, prosesə maneçilik cəhdlərinə şərait yaratmamağa çağırırıq.

No:332/23, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the statement of Anne-Claire Legendre, Spokesperson of the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France, of June 16
On June 16, 2023, the statement by the Spokesperson of the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France concerning the provocations that took place in the Azerbaijan-Armenia border region distorts the current situation in the region and is biased.
We would like to remind the French side that Azerbaijan has ensured free and safe movement of hundreds of Armenian residents in both directions at the Lachin Border Checkpoint, established in accordance with international norms and rules. Despite these efforts, on June 15, our border guard was injured as a result of the firing of the border checkpoint by Armenia. Currently, security and investigative measures are being implemented at the border crossing.
Despite the mentioned provocation by Armenia in Lachin and the shelling of our territories in other directions, the one-sided approach of the French side to the case is regrettable.
Furthermore, absence of reactions by the French side to Armenian threats with landmines against the civilian population, including with planting the territory of Azerbaijan with 2021-Armenia-produced landmines, constant targeting of civilian population during almost 30-year-occupation, as well as obstructions with series of provocations against dignified and safe return of Azerbaijanis, whom Armenia expelled by force, also raises certain questions.
The Armenian side should put an end to provocative actions that hinder the peace process, completely withdraw the Armenian armed forces from the territories of Azerbaijan, and fulfill its obligations to restore unimpeded communications in the region.
Azerbaijan is determined to ensure peace, stability and development in the region, to normalize relations with Armenia based on respect for international law principles such as territorial integrity and sovereignty.
Taking into account the abovementioned, we once again call upon the French side not to create conditions for attempts to obstruct the process by such a position.