Mətbuat şərhi 08 oktyabr 2020 19:51
No:322/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya FederativRespublikasının Xarici İşlər naziri Heiko Maasilə telefon danışığına dair məlumatı
08 oktyabr 2020 19:51
7 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Federal Xarici İşlər naziri Heiko Maas arasında telefon danışığı baş tutub. Tərəflər arasında bölgədə mövcud olan vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Almaniya Xarici İşlər naziri bölgədə baş verən gərginliyin alovlanmasından ciddi narahatlığını ifadə edib və məsələnin həlli üzrə siyasi dialoqun zəruriliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədəki son gərginlik, xüsusən də Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxslərini və obyektlərini qəsdən atəşə tutması barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərinin hədəfə çevrilməsinin mülki əhali arasında itki və infrastrukturun məhv olması ilə nəticələndiyini, habelə Ermənistanın Bakı-Tibilisi-Ceyhan boru kəmərini hədəfə almaq cəhdi Alman nazirin diqqətinə çatdırılıb. Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətinə bu günə qədər Ermənistanın açdığı atəş nəticəsində 29 azərbaycanlı mülki şəxsin həlak olduğu və 144 nəfərin isə yaralandığı barədə məlumat verib.
Nazir Ceyhun Bayramov, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin yerinə yetirilməsinin bölgədə sülhün təmin edilməsi üçün mühüm şərt olduğunu qeyd edib.

No:322/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Heiko Maas
08 October 2020 19:51
On October 7, 2020, a telephone conversation took place between Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Federal Foreign Minister Heiko Maas. The sides exchanged views on the current situation in the region.
The German Foreign Minister expressed his deepest concerns on the escalation of tensions in the region and stressed the importance of political dialogue on the matter.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on the latest tensions in the region, especially Armenia’s deliberate shelling of the Azerbaijani civilians and civilian objects. Casualties among the civilian population and destruction of civilian infrastructures as a result of the purposeful targeting by armed forces of Armenia in the Azerbaijani cities located far from the line of contact as well as Armenia's recent attempt to target the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline was brought to the attention of Foreign Minister of Germany. Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor that thus far 29 Azerbaijani civilians were killed and 144 wounded as a result of Armenia’s shelling.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the implementation of the resolutions of the UN Security Council is necessary for ensuring peace in the region.