No:321/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Corc Dik ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 iyul 2025 13:13
23 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İsrail Dövlətinin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Corc Diki ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səmərəli diplomatik fəaliyyətinə görə səfir Corc Dikə təşəkkür edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və İsrail arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, investisiyalar, humanitar sahələrdə əməkdaşlıq təqdir olunub, əlaqələrin geniş inkişaf perspektivlərinə malik olduğu vurğulanıb.
Yaxın Şərq regionunda gərgin vəziyyətin ciddi narahatlıq doğurduğu, ölkəmizin sülh və sabitliyin bərqərar edilməsini dəstəklədiyi və bu prosesə töhfə verməyə hər zaman hazır olduğu qeyd olunub.
Səfir Corc Dik 6 il müddətində İsrailin Azərbaycanda səfiri kimi fəaliyyətini hər zaman xatırlayacağını vurğulayaraq, ona fəaliyyətində göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edib.

No:321/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the State of Israel to the Republic of Azerbaijan George Deek
23 July 2025 13:13
On 23 July 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Israel to the Republic of Azerbaijan, George Deek, on the occasion of the completion of his diplomatic mission in the country.
Minister Jeyhun Bayramov expressed gratitude to Ambassador George Deek for his effective diplomatic activity in Azerbaijan and wished him success in his future endeavors.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Israel, as well as the regional situation, were discussed.
Cooperation between the two countries in political, economic, trade, energy, investment, and humanitarian spheres was commended, and it was emphasized that the relations have broad prospects for further development.
It was noted that the tense situation in the Middle East is a matter of serious concern, and that Azerbaijan supports the establishment of peace and stability and is always ready to contribute to this process.
Ambassador George Deek expressed that he will always remember his six-year tenure as Israel’s ambassador to Azerbaijan and thanked for the support provided during his mission.