No:320/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Serbiya Respublikasının xarici işlər naziri Marko Curiç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 sentyabr 2024 18:15
2 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Serbiya Respublikasının xarici işlər naziri Marko Curiç ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Serbiya arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin siyasi, iqtisadi, ticarət, investisiyalar, enerji, nəqliyyat və kommunikasiyalar, humanitar və s. aspektləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, siyasi dialoq və parlamentlərarası əlaqələrin dinamizminin mühüm rol oynadığını qeyd edib. Ali səviyyəli təmaslar çərçivəsində əsası qoyulmuş Azərbaycan-Serbiya Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının yaradılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb. Strateji tərəfdaşlığımızın daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində imkanların müzakirəsi baxımından siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin vacibliyi qeyd olunub.
Ölkələrimizin nümunəvi ikitərəfli münasibətlər dinamikasının regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəylikdə özünü biruzə verdiyi məmnunluqla qeyd edilib.
Xüsusilə, energetika, investisiyalar və s. istiqamətlər üzrə sahəvi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində Ticarət və İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın işinin intensivliyi təqdirəlayiq hesab olunub.
Humanitar, o cümlədən təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, habelə ölkələrimiz arasında vizasız gediş-gəliş rejiminin tətbiqinin xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına töhfə verdiyi qeyd olunub. Azərbaycanın Şuşa və Serbiyanın Novıy Bazar şəhərlərinin qardaşlaşması təcrübəsinin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi çərçivəsində əməkdaşlıq üçün yeni imkanların yarandığı bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin həmkarını postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, bu fəaliyyətə hədə törədən mina təhdidi barədə ətraflı məlumatlandırıb. Serbiya şirkətləri və sərmayədarları Qarabağ və Şərqi Zəngəzur regionlarında aparılan bərpa və yenidənqurma fəaliyyətlərində aktiv iştirak etməyə dəvət olunublar.
Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, xüsusilə delimitasiya prosesində əldə olunan irəliləyişlər daxil olmaqla, sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində inkişafların mövcud olduğunu, lakin buna baxmayaraq, Ermənistan Konstitusiyası daxil olmaqla, bu ölkənin bir sıra qanunverici aktlarında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının davam etdirilməsinin, digər tərəfdən isə Ermənistanın sürətlə silahlanmasının sülh prosesinə maneə törətdiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir Marko Curiç ölkəmizi ötən gün baş tutan parlament seçkilərinin şəffaf, azad və demokratik formada təşkili münasibətilə təbriklərini çatdırıb, seçki prosesinin nəticələrinin Azərbaycan parlamenti üçün uğurlu olacağına dair ümidvarlıq ifadə edib.
Görüşdən sonra ADA Universiteti və Serbiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Diplomatik Akademiyası arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi baş tutub.
Daha sonra, nazirlər görüşün yekunlarına dair keçirilmiş mətbuat konfransında bəyanatla çıxış edib, media nümayəndələrinin suallarını cavablandırıblar.

No:320/24, Press release on the meeting between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Serbia, Marko Đurić
02 September 2024 18:15
On 2 September 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Serbia, Marko Đurić, who is on an official visit to the Republic of Azerbaijan.
The tête-à-tête meeting between the sides was followed by an expanded meeting with the participation of delegations from both sides.
During the meeting, the sides discussed various aspects of the strategic partnership relations between Azerbaijan and Serbia, including political, economic, trade, investment, energy, transport and communications, humanitarian fields, as well as regional and international security issues.
Minister Jeyhun Bayramov noted that high-level and top-level mutual visits, political dialogue, and the dynamic development of interparliamentary relations play an important role in advancing the existing strategic partnership between two countries. The importance of the establishment of the Azerbaijan–Serbia Strategic Partnership Council, initiated within the framework of high-level contacts, was emphasized. It was also noted that the use of the political consultations mechanism is essential for discussing opportunities to further deepen the strategic partnership.
It was noted with satisfaction that the exemplary dynamics of bilateral relations between two countries are reflected in mutual support and solidarity within regional and international organizations.
In particular, the active work of the Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation aimed at deepening sectoral cooperation, especially in the fields of energy and investment, was commended.
The development of ties in humanitarian fields, including education, science, and culture, as well as the implementation of a visa-free regime between two countries, were noted as contributing to closer relations between our peoples. The importance of continuing the sister-city relationship between Shusha and Novi Pazar was highlighted.
It was noted that Azerbaijan’s chairmanship of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) creates new opportunities for cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his counterpart in detail about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale reconstruction and restoration works carried out in the liberated territories, as well as the mine threat hindering these activities. Serbian companies and investors were invited to actively participate in reconstruction and restoration efforts in the Garabagh and Eastern Zangezur regions.
Addressing the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia, Minister Jeyhun Bayramov noted that there are developments in advancing the peace agenda, including progress in the delimitation process. However, he stressed that the continued territorial claims against Azerbaijan in a number of legislative acts of Armenia, including its Constitution, as well as Armenia’s rapid militarization, hinder the peace process.
Minister Marko Đurić congratulated Azerbaijan on the transparent, free, and democratic conduct of the parliamentary elections held the previous day and expressed hope that the results of the electoral process would be successful for the Azerbaijani parliament.
Following the meeting, a signing ceremony of a Memorandum of Understanding between ADA University and the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Serbia took place.
Subsequently, the ministers delivered statements at a joint press conference and answered questions from media representatives.