Mətbuat şərhi 09 sentyabr 2021 14:54
No:320/21, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Bağdad Amreyev ilə görüşünə dair məlumatı
09 sentyabr 2021 14:54
9 sentyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (Türk Şurası) Baş katibi Bağdad Amreyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Tərəflər Türk Şurasının gündəliyində duran geniş spektrli məsələlər, qarşıdan gələn tədbirlər, xüsusilə də cari ildə İstanbulda keçiriləcək Zirvə görüşünə hazırlıq məsələlərini ətraflı müzakirə ediblər.
Bakıda keçiriləcək Türk Şurası ölkələrinin iqtisadiyyat nazirlərinin görüşü və Biznes Forumunun gündəliyi barədə məlumat verən baş katib, həmçinin TŞ-nin iqtisadi sahədə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi sahəsində görülən tədbirlərdən danışıb. Bağdad Amreyev bütün iştirakçı dövlətlərdən şirkətlərin Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinin bərpası prosesində iştirakda maraqlı olduqlarını qeyd edib və çoxsaylı iş adamlarının Bakıda keçiriləcək Biznes Foruma qatıldıqlarını vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov TŞ-nin Bakıda baş tutacaq iqtisadiyyat nazirlərinin görüşü və Biznes Forumuna uğurlar arzulayıb. Azərbaycanın TŞ çərçivəsində əməkdaşlığa yüksək önəm verdiyi, təşkilatın fəaliyyətinin tərəfimizdən hər zaman dəstəkləndiyi vurğulanıb.

Press release 09 September 2021 14:54
No:320/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, Baghdad Amreyev
09 September 2021 14:54
On September 9, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received a delegation led by the Secretary-General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (Turkic Council) Baghdad Amreyev.
The sides discussed thoroughly the wide-ranging issues on the agenda of the Turkic Council, including the upcoming events, especially the preparations for the Summit to be held in Istanbul this year.
Informing about the agenda of the meeting of the Turkic Council Ministers of Economy and the Business Forum to be held in Baku, the Secretary General also spoke about the measures taken by the Council to strengthen the economic cooperation. Baghdad Amreyev noted that companies from all member states are interested in participating in the process of restoration of the liberated territories of Azerbaijan and stressed that numerous business people will attend the Business Forum to be held in Baku.
Minister Jeyhun Bayramov wished success to the meeting of the Ministers of Economy of the Turkic Council states and Business Forum that will take place in Baku. It was underlined that Azerbaijan attaches great importance to cooperation within the framework of the Turkic Council and has always supported the organization’s activities.