No:319/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidze ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
22 iyul 2025 20:00
22 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin baş naziri İrakli Kobaxidze ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında ikitərəfli münasibətlərin strateji mahiyyətini önə çəkərək, bu əlaqələrin regionda sülh, sabitlik və inkişafa töhfəsinə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Müzakirələrdə enerji, nəqliyyat və kommunikasiya sahələrindəki genişmiqyaslı layihələr xüsusi yer tutub. Tərəflər bu layihələrin regional əməkdaşlıq üçün bir nümunə təşkil etdiyini və onların iki ölkə arasında iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşdirilməsində xüsusi rol oynadığını bildiriblər.
Xüsusilə “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığın potensialı və bu istiqamətdə mövcud təşəbbüslərin qarşılıqlı dəstəklənməsi ətrafında müvafiq addımlar müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov regional təhlükəsizlik gündəliyinə toxunaraq, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi ilə bağlı son inkişaflar və Azərbaycanın bu istiqamətdə atdığı addımlar barədə məlumat verib.
Tərəflər həmçinin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, nəqliyyat dəhlizlərinin səmərəliliyinin artırılması və yeni əməkdaşlıq platformalarının yaradılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıb.

No:319/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze
22 July 2025 20:00
On 22 July 2025, within the framework of his official visit to Georgia, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze.
During the meeting, the sides emphasized the strategic nature of bilateral relations between Azerbaijan and Georgia and exchanged views on the contribution of these ties to peace, stability, and development in the region.
The discussions focused particularly on large-scale projects in the fields of energy, transport, and communications. The sides noted that these projects serve as a model for regional cooperation and play a significant role in deepening economic integration between the two countries.
In particular, the potential for cooperation in the field of “green energy” and relevant steps to support existing initiatives in this direction were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov also touched upon the regional security agenda, providing information on recent developments in the Azerbaijan–Armenia normalization process and the steps taken by Azerbaijan in this regard.
The sides also exchanged views on strengthening economic and trade relations, increasing the efficiency of transport corridors, and creating new cooperation platforms.