No:308/24, Yay Olimpiya Oyunlarının açılış mərasimində "France 2" telekanalının müxbirinin ölkəmizə qarşı səsləndirdiyi qərəzli fikirlər ilə bağlı mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin medianın sualına cavabı
02 avqust 2024 18:37
Sual: 26 iyul tarixində Parisdə keçirilən Yay Olimpiya Oyunlarının açılış mərasimi zamanı "France 2" telekanalının ölkəmizə qarşı qərəzli ifadələri ilə bağlı Gənclər və İdman Nazirliyi və Milli Olimpiya Komitəsi tərəfindən Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə göndərilən rəsmi etiraz məktubuna cavab olaraq 2 avqust tarixində Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi Azərbaycana üzrxahlıq məktubu ünvanlayıb. Bununla bağlı şərhinizi bilmək istərdik.
Cavab: Qeyd etdiyiniz kimi, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi tərəfindən Azərbaycanın rəsmi etiraz məktubuna münasibət bildirilib, "France2" telekanalının səsləndirdiyi qəbuledilməz ifadələrlə bağlı ölkəmizdən üzrxahlıq edilərək, bu ifadələrin Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin idman və Olimpiya Oyunları vasitəsilə təşviqinə çalışdığı prinsiplər və dəyərlərlə bir araya sığmadığı vurğulanıb.
Fransanın rəsmi dövlət kanalında səsləndirilmiş və Olimpiya Oyunlarının siyasiləşdirilməsinə xidmət göstərən qərəzli fikirlər Azərbaycana qarşı aparılan qarayaxma kampaniyasının tərkib hissəsi olduğu və buna məqsədyönlü şəkildə yol verildiyi qənaətindəyik.
Bu baxımdan, məsuliyyət daşıyan tərəfin ilk növbədə Olimpiya Oyunlarının ev sahibi Fransa olması səbəbindən bu ölkənin də üzrxahlıq edəcəyini gözləyir, Azərbaycana qarşı bu kimi addımların gələcəkdə təkrarlanmamasını tələb edirik.

No:308/24, Response by Spokesperson Aykhan Hajizada to the media inquiry regarding the biased remarks of the journalist of “France 2” TV against our country at the opening ceremony of the Summer Olympic Games
Question: On 2 August, International Olympic Committee issued an apology letter to Azerbaijan in response to the official letter of protest sent by the Ministry of Youth and Sports and the National Olympic Committee concerning the biased remarks made by "France 2" TV channel against our country at the opening ceremony of the Summer Olympic Games in Paris on July 26. We'd like to know your views on this.
Response: As you mentioned, the International Olympic Committee made remarks about Azerbaijan's official letter of protest, apologized to our country for the unacceptable comments made by the "France2" TV channel, and emphasized that these comments are incompatible with the principles and values that the International Olympic Committee seeks to promote through sports and Olympic Games.
We believe that the remarks made on France's official state channel, which serve to politicize the Olympic Games, are an integral element of the smear campaign against Azerbaijan and are purposely allowed to be broadcast.
In this regard, we expect that France will also apologize for the fact that this country, the host of the Olympic Games, is the principal accountable party, and demand that similar actions against Azerbaijan not be repeated in the future.