No:308/21 Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin 30 avqust - Beynəlxalq Məcburi Yoxaçıxma Qurbanları (itkin düşmüş şəxslər) Günü münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş şəxslərə həsr olunmuş konfransa dair məlumatı
30 avqust 2021 18:47
30 avqust 2021-ci il tarixində Beynəlxalq Məcburi Yoxaçıxma Qurbanları (itkin düşmüş şəxslər) Günü münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş şəxslərə həsr olunmuş konfrans baş tutub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin struktur bölmə rəhbərləri və ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri iştirak edib.
Konfransın açılışında Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində həyatını itirmiş bütün şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə salamlama nitqi ilə çıxış edən ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə Universitetin post-münaqişə mərhələsində Qarabağın bərpası, dirçəlişi, habelə məcburi köçkünlərin öz doğma evlərinə geri qayıdışı ilə əlaqədar Universitet tərəfindən tədbirlərin təşkilini qeyd edib. O, itkin düşmüş şəxslərlə bağlı mövzunun dünya ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılması baxımından konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Konfransın panel müzakirələrində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Ermənistanın təcavüzkar siyasəti çərçivəsində beynəlxalq humanitar hüquq prinsiplərinin kobudcasına pozulduğu, mülki və hərbi şəxslərin əsir və girov götürülməsi təcrübəsindən geniş istifadə olunduğu, əsirlərin məhv edilməsi siyasətinin sistematik şəkildə həyata keçirildiyi, habelə itkin düşmüş şəxslər ilə bağlı məsələnin hüquqi aspektləri, bu xüsusda beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq və s. barədə ətraflı məlumatı təqdim edib.
Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının katibi, İşçi qrupun rəhbəri İsmayıl Axundov öz çıxışında Ermənistan işğalçı siyasəti çərçivəsində soyqırımı və etnik təmizləmə kimi insanlıq əleyhinə cinayətlərin törədildiyi, girov götürülmüş mülki əhali ilə qeyri insani rəftar, itkin düşmüş azərbaycanlılar ilə bağlı məlumatların toplanılması, bu şəxslərin vətənə qaytarılması istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi, aidiyyəti yerli qurumlar ilə və beynəlxalq təşkilatlar ilə əlaqələndirmə işlərinin səmərəli təşkili istiqamətində Dövlət Komissiyasının fəaliyyəti barədə ətraflı danışıb.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva çıxış edərək, tədbir iştirakçılarına Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzü nəticəsində əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş şəxslərin hüquqlarının müdafiəsini diqqət mərkəzində saxlamaqla onlara qarşı qeyri-insani və ya ləyaqəti alçadan rəftar və cəza hallarının aradan qaldırılması, xüsusilə də onların azad edilərək ölkəmizə təhvil verilməsi istiqamətində fəaliyyətin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən humanitar qurumlarla əməkdaşlıqda həyata keçirildiyi barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Arian Bauer çıxış edib. O, çıxışında on illiklər ərzində BQXK-nın itkin düşmüş şəxslər ilə bağlı məsələnin humanitar nəticələrinin cavablandırılması istiqamətində müvafiq dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyət göstərdiyi qeyd edib. Ötən ilin sentyabr ayında baş vermiş hərbi əməliyyatlardan sonra itkin düşmüş şəxslər mövzusunu həm yerli, həm də beynəlxalq ictimaiyyətin diqqət mərkəzində olduğunu söyləyən BQXK təmsilçisi itkin düşmüş şəxslər ilə bağlı məlumatın əldə edilməsi istiqamətində Dövlət Komissiyası ilə aparılan fəaliyyəti vurğulayıb.
Konfransın panel müzakirəsində, həmçinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1993-ci ilin 31 mart tarixində Kəlbəcər rayonunu işğal edərkən ailəsi itkin düşmüş, girovluqdan azad olunan Əliyev Müşfiqin acı həyat hekayəsi dinlənilib.
Çıxışlardan sonra Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi tərəfindən ərsəyə gətirilən film nümayiş etdirilib. Filmin nümayişindən sonra sual-cavab sessiyası ilə konfrans öz işini başa vurub.
Tədbirdən sonra konfrans iştirakçıları əsir və itkin düşmüş azərbaycanlılara dair foto və kitab sərgisi ilə tanış olublar.

No:308/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the conference held on 30 August organized jointly by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons and ADA University on the occasion of the International Day of the Victims of Enforced Disappearances and dedicated to persons missing as a result of the Armenia’s aggression against Azerbaijan.
On August 30, 2021, a conference organized jointly by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons and ADA University on the occasion of the International Day of the Victims of Enforced Disappearances and dedicated to persons missing as a result of the Armenia’s aggression against Azerbaijan took place. The event was attended by the heads of departments of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and heads of diplomatic missions accredited to Azerbaijan.
At the opening of the conference a minute of silence was observed in memory of all the martyrs who lost their lives as a result of the Armenia’s aggression against Azerbaijan.
Delivering a welcoming speech, ADA University Executive Vice-Rector Fariz Ismailzade noted the organization of events in connection with the restoration and revival of Karabakh as well as the return of the IDPs to their ancestral homes by the University. He stressed the importance of the conference in terms of bringing the issue of missing persons to the attention of the world community.
Speaking at the panel discussions of the conference, Deputy Minister of Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov provided detailed information about the gross violation of the principles of the international humanitarian law, wide usage of the practice of capturing hostages and prisoners of war among civilian and military persons and systematic policy of extermination of prisoners of war within the framework of Armenia’s aggressive policy, as well as the legal aspects of the issue of missing persons, cooperation with international organizations in this regard and etc.
In his speech, Secretary of the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons, head of the Working Group, Ismail Akhundov, has talked about crimes against humanity such as genocide and ethnic cleansing committed as a part of Armenia’s aggressive policy, inhumane treatment of hostage civilians, gathering information about the missing Azerbaijanis, appropriate measures taken to repatriate these persons and activity of the State Commission on effective organization of coordination with relevant local structures and international organizations.
Then, the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman), Sabina Aliyeva, in her speech, informed the event participants, focusing on protection of human rights of persons taken as prisoners of war, hostages and missing persons as a result of the aggression of Armenia against our country, about the activity for elimination of inhumane and degrading treatment and punishment against said persons, and especially the activity for their release and extradition to our country in cooperation with international organizations, including humanitarian organizations.
The event was also addressed by the head of the International Committee of the Red Cross delegation in Azerbaijan Arian Bauer. She noted that for decades the ICRC has been cooperating with relevant government agencies to respond to the humanitarian consequences of the issue of missing persons. Saying that the issue of missing persons after the military operations in September of last year was in the spotlight of both the local and international community, the ICRC representative stressed the work done with the State Commission on obtaining information about missing persons.
The harsh story of Mushfiq Aliyev, a civilian released from captivity, whose family went missing during the occupation of Kalbajar region on March 31, 1993, was heard in the panel discussion.
After the speeches, a short film produced by the International Committee of the Red Cross was shown. The conference ended with Q&A session.
After the event, the conference participants proceeded to the photo and book exhibition dedicated to captive and missing Azerbaijanis.