No:306/25, Azərbaycan Respublikası nümayəndəsinin Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının Baş katibi vəzifəsinə seçilməsinə dair mətbuat məlumatı
11 iyul 2025 16:25
10 iyul 2025-ci il tarixində Bakı şəhərində keçirilən Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının (ICDO) Baş Assambleyasının 3-cü növbədənkənar sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının təmsilçisi ilk dəfə olaraq sözügedən Təşkilatın Baş katibi vəzifəsinə seçilib.
Seçkilər yüksək rəqabət şəraitində keçirilib. ICDO-nun Baş katibi vəzifəsinə seçkilərdə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin idarə rəisi Ərgüc Kələntərli ilə yanaşı 3 ölkədən olan namizəd mübarizə aparıb.
Azərbaycan Respublikasının namizədi səsvermənin ilk mərhələsində iştirak edən ölkələrin əksəriyyətinin dəstəyini qazanaraq (23 ölkə) mötəbər qurumun Baş katibi vəzifəsinə seçilib.
Mülki müdafiə sahəsində yeganə hökumətlərarası təşkilat olan ICDO-nun əsas vəzifəsi təbii və texnogen fəlakətlər zamanı əhalinin mühafizəsini və ona yardımı, bu fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılması ilə məşğul olan strukturların imkanlarının gücləndirilməsi və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın təşviq edilməsindən ibarətdir.
ICDO Baş katibi təşkilatın ən ali vəzifəsi olmaqla, onu beynəlxalq müstəvidə təmsil etmək, struktur vahidlərinə rəhbərlik etmək və Katibliyin funksionallığını təmin etmək və digər əhəmiyyətli sahələrdən məsuldur.

No:306/25, Press release on the election of a representative of the Republic of Azerbaijan to the post of Secretary General of the International Civil Defence Organization
11 July 2025 16:25
On 10 July 2025, within the framework of the 3rd extraordinary session of the General Assembly of the International Civil Defence Organization (ICDO) held in the city of Baku, a representative of the Republic of Azerbaijan was elected for the first time to the post of Secretary General of the Organization.
The elections were held in a highly competitive environment. Alongside the Head of Department of the Ministry of Emergency Situations, Arguj Kalantarli, candidates from three other countries competed for the position of Secretary General of the ICDO.
The candidate of the Republic of Azerbaijan secured the support of the majority of participating countries in the first round of voting (23 countries) and was elected to the post of Secretary General of the prestigious organization.
As the only intergovernmental organization in the field of civil defence, the ICDO’s main objective is to ensure the protection of and assistance to the population during natural and man-made disasters, strengthen the capacities of structures engaged in eliminating the consequences of such disasters, and promote international cooperation in this field.
The Secretary General of the ICDO is the highest position within the organization and is responsible for representing it at the international level, leading its structural units, ensuring the functionality of the Secretariat, and overseeing other important areas.