No:304/23, Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanın 4 iyun 2023-cü il tarixində İctimai Televiziyaya müsahibə zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
4 iyun 2023-cü il tarixində Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanın İctimai Televiziyaya müsahibəsi zamanı növbəti dəfə bir sıra istiqamətlərdə məsələlərin mahiyyətini təhrif etməsi, Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən yayınmaqla həm beynəlxalq ictimaiyyət arasında, həm də Ermənistan cəmiyyətində çaşqınlıq yaratmaq cəhdləri qəbuledilməzdir.
İlk öncə, delimitasiya prosesinin hansı əsasda aparılması ilə bağlı iddia ilə əlaqədar qeyd edək ki, həm Praqa, həm də Soçi görüşü üzrə bəyanatlara əsasən delimitasiyanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyin qarşılıqlı tanınması əsasında həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Ümumiyyətlə, bu bəyanatlarda BMT nizamnaməsinə və Alma-Ata bəyannaməsinə istinad qeyd edilən prinsiplər kontekstində verilib. Bu və digər bir görüşdə delimitasiyanın hansısa xəritə əsasında həyata keçirilməsi barədə hər hansı bir razılıq olmadığı Ermənistan tərəfinə yaxşı məlumdur.
Beynəlxalq təcrübəyə əsasən, Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycanın indiyə qədər bəzi qonşuları ilə həyata keçirdiyi delimitasiya prosesi xüsusi olaraq seçilmiş xəritə əsasında deyil, bütün hüquqi əhəmiyyəti olan sənədlərin təhlili və nəzərdən keçirilməsi əsasında həyata keçirilib. Bu təcrübənin Ermənistanla da tətbiq edilməsi mümkündür. Bu xüsusda, Ermənistan tərəfinin 1975-ci il xəritəsinə xüsusi istinad edilməsini təkid etməsi əvəzinə, delimitasiya işinə başlaması daha faydalı olardı. 2020-ci il Vətən müharibəsindən sonra ölkəmizin Ermənistanla sərhədlərin delimitasiya olunması təklifinə uzun müddət heç bir cavab verməyən tərəfin də məhz Ermənistan olduğu unudulmamalıdır.
30 ilə yaxın bir dövrdə Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayan, Azərbaycanın 8 kəndini hələ də işğal edən, əldə edilmiş yazılı və şifahi razılıqlara baxmayaraq qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmayan, 8 kəndin Azərbaycana qaytarılmasını müxtəlif bəhanələrlə ləngidən, eləcə də hərbi təxribatlarını davam etdirən Ermənistanın Azərbaycanı Ermənistana qarşı təcavüzdə təqsirləndirməsi tamamilə əsassızdır.
Üçtərəfli bəyanatın müddəalarına zidd olaraq erməni silahlı qüvvələrinin ötən ilin sentyabr ayında Azərbaycan ərazisindən çıxarılacağını bəyan edən Armen Qriqoryanın, bu bəyanatla Azərbaycana qarşı təcavüz aktlarını necə davam etdirdiklərini təsdiq etməsini də hər kəs yaxşı xatırlayır. Bu çərçivədə, Ermənistanın sülh prosesinə sadiq olduğunu populistcəsinə bəyan etməsi heç bir məntiqə sığmır.
Armen Qriqoryanın müsahibə zamanı guya Azərbaycanın saxlanılan ermənilərdən 10 nəfəri azad etməyə söz verdiyini bildirməsi, əslində Ermənistan tərəfinin beynəlxalq humanitar hüquqa və humanizm prinsiplərinə məhəl qoymaması, ölkəmizin erməni əsirlərinin, xüsusilə də yolu azaraq sərhədi keçmiş 10-dan artıq erməni hərbçinin qeyd-şərtsiz dərhal geri qaytarılması üzrə etimad quruculuğu tədbirlərinə Ermənistanın qarşılıq verməməsi kimi əməllərini ört-basdır etmək niyyətini göstərir.
Ermənistan tərəfinin Üçtərəfli bəyanatın 9-cu bəndinə zidd olaraq, hələ də  Azərbaycan Respublikasının qərb rayonları və Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında nəqliyyat əlaqəsini bərpa etməməsi, müxtəlif bəhanələrlə prosesi uzatması, Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Azərbaycanın qərb rayonlarını birləşdirən yeni nəqliyyat kommunikasiyalarının inşasını təmin etmək əvəzinə siyasi polemikaya yol açması Ermənistanın prosesə maneçiliyinin bariz nümunəsidir.
Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsindən gün ərzində onlarla erməni sakinlərin müvafiq prosedurlara əməl etməklə hər iki istiqamətdə sərbəst şəkildə keçməsini həzm edə bilməyən Ermənistan rəsmisinin Laçın yolunun bağlanmasını iddia etməsi gülüncdür. Bununla yanaşı, erməni sakinlərin reinteqrasiyası məsələsinə müdaxiləyə dərhal son qoyulması, Ermənistanın sözdə deyil əməldə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət edildiyinin göstəricisi olardı.
Bölgədə sülh prosesinin irəlilədilməsi əvəzinə, Ermənistanın rəsmi şəxsinin ölkəsinin yeni silahlanma dövrünə qədəm qoyduğunu bəyan etməsi, bu ölkənin hələ də tarixdən dərs çıxartmadığını nümayiş etdirir.
Əldə edilmiş razılıqları yanlış şərh edərək, öz öhdəliklərindən boyun qaçırmaq istəyən Ermənistan tərəfinə xatırladırıq ki, bu destruktiv fəaliyyət bölgədə sülhün bərpasına xidmət etməməklə yanaşı, ilk növbədə Ermənistanın əleyhinədir.

No:304/23, Commentary on allegations made by Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia, during an interview to the Public Television on June 4, 2023
The attempt by Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia, to distort the essence of issues in a number of directions, and mislead both the international community and Armenian society, while avoiding the obligations undertaken by Armenia, during his interview to the Public Television of June 4, 2023, is unacceptable.
At the outset, regarding the claim on the foundation of the delimitation process, it should be noted that, in line with the statements of both the Prague and Sochi meetings the delimitation is considered to be carried out on the basis of the mutual recognition of territorial integrity and sovereignty. In general, reference to the UN Charter and the Alma-Ata Declaration was made in the context of the mentioned principles. It is well known to the Armenian side that there are no agreement in these and other meetings about the maps on which basis the delimitation will be carried out.
Due to international experience, unlike Armenia, the delimitation process by Azerbaijan with some of its neighbors has been carried out not based on a specially selected map, but on the basis of the analysis and review of all legally significant documents. It is possible to apply this experience with Armenia as well. In this regard, instead of insisting on special reference to some 1975 map, it would be more useful for the Armenian side to start the delimitation work. It should not be forgotten that after the Patriotic War of 2020, it was Armenia that did not respond to the proposal of delimitation of the borders with Armenia for a long time.
Armenia’s accusation against Azerbaijan on aggression towards Armenia, which held the territories of Azerbaijan under the occupation for nearly 30 years, is still occupying 8 villages of Azerbaijan, has not completely withdrawn its forces from the territory of Azerbaijan despite the written and verbal agreements reached, delay to return of 8 villages to Azerbaijan under various pretexts, as well as continuation of military provocations, is completely unfounded.
Everyone remembers Armen Grigoryan, who declared that the Armenian armed forces will be withdrawn from the territory of Azerbaijan in September of last year, contrary to the provisions of the trilateral statement, and therefore with this statement confirmed how Armenia has continued acts of aggression against the territories of Azerbaijan. In this context, Armenia's populist declaration about commitment to the peace process does not fit into any logic.
The allegations by Armen Grigoryan during an interview that Azerbaijan has promised to release 10 of the detained Armenians, in fact, indicates the intention by the Armenian side to cover up cases such as disregard of international humanitarian law and principles of humanism, and Armenia's non-reciprocation of confidence-building measures conducted by Azerbaijan on unconditional immediate return of Armenian detainees, especially more than 10 Armenian soldiers who crossed the border by mistake.
Contrary to paragraph 9 of the trilateral statement, unrestored transport connection between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, prolongation of the process with various excuses, and political polemics instead of ensuring the construction of new transport communications connecting the Nakhchivan Autonomous Republic and the western regions of Azerbaijan, are clear examples of Armenia's obstruction of the process.
It is ridiculous that an Armenian official, who cannot digest the daily free passage of dosens of Armenian residents through the Lachin border crossing in both directions by following the appropriate procedures, claims that the Lachin road is closed. At the same time, an immediate end to interfere in the issue of reintegration of Armenian residents would be an indication that Armenia respects the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan not in words but in deeds.
Instead of advancing the peace process in the region, the statement by Armenian official that his country has entered a new period of arms buildup, shows that this country has not yet learned from history.
We remind the Armenian side, who wants to evade his obligations by misinterpreting the agreements, that this destructive activity, besides not serving to restore peace in the region, primarily is not in favor of Armenia.