No:304/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan baş nazirinin 27 iyun tarixli mətbuat konfransında söylədikləri ilə bağlı şərhi
28 iyun 2022 14:19
Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın 27 iyun 2022-ci il tarixində onlayn mətbuat konfransında Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması prosesi ilə bağlı söylədiyi bir sıra fikirlər bu ölkənin bölgədə dayanıqlı sülh yaratmaq istəyini şübhə altına alır.
30 ilə yaxın Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsini hərbi işğal altında saxlayaraq bu əraziləri darmadağın edən bir ölkənin rəhbərinin, Azərbaycanı bu illər ərzində blokada siyasətini yürütməkdə ittiham etməsi heç bir hüquqi və əxlaqi çərçivəyə sığmır. Baş nazir Paşinyana xatırladırıq:
Azərbaycan, Ermənistanın işğalçı siyasətinə rəğmən və ərazilərində onilliklər ərzində Ermənistan tərəfindən tətbiq edilmiş “hər şeyi məhv etmək” yanaşmasına baxmayaraq, ərazilərini azad etdikdən sonra iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması tərəfdarı və təşəbbüskarı olub. Məhz Azərbaycan dövlət başçısı, post-münaqişə mərhələsində beynəlxalq hüququn prinsiplərinə ciddi riayət edilməsi əsasında sülh sazişinin imzalanması təklifi ilə çıxış edib. Hətta, Azərbaycan tərəfi Sazişin əsaslanmalı olduğu baza prinsiplərini də qarşı tərəfə təqdim edib. Paşinyanın iddia etdiyi kimi Azərbaycan müharibə istəsəydi, yəqin ki, bu addımlara ehtiyac qalmazdı. Əgər Azərbaycan müharibə istəsəydi, Ermənistanın 30 il ərzində yerlə yeksan etdiyi ərazilərin yenidən qurulması və bərpası üçün böyük səylər sərf edib, nəhəng işlər görməzdi.
Azərbaycan tərəfi, iki ölkə arasında sərhədlərin delimitasiyası, bölgədə bütün kommunikasiyaların açılması və tərəflər arasında gələcək sülh sazişinin imzalanması istiqamətlərində yalnız sözdə açıqlamalar vermir, öz əməlləri və konkret addımları ilə söylədiklərini həyata keçirir. Uzun illər ərzində məhz Azərbaycan tərəfi, bölgədə normal münasibətlərin qurulmasının və bütün kommunikasiyaların açılmasının Ermənistana faydalı olacağını söyləyib. Ermənistan tərəfinin bunu nəhayət anlaması və baş nazirin “kommunikasiyaların açılması Ermənistana sərf edir” söyləməsi, Ermənistan rəhbərliyinin yeni yanaşması kimi diqqəti cəlb edir. Görünür, həqiqətlərin Ermənistan tərəfindən qəbul edilməsi bir qədər vaxt tələb edir. Ümid edirik ki, artıq reallığa çevrilən Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyətinin səmərəliliyinin Ermənistan tərəfindən dərk edilməsi üçün böyük zamana ehtiyac qalmayacaq.
Üçtərəfli bəyanatlara gəldikdə, bu sənədlə tərəflərin üzərinə götürdüyü öhdəliklər və onların icrası göz qabağındadır. Sənədin iddialarını kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan ərazilərinə diversant qüvvələr göndərən, Azərbaycan ərazilərindən qanunsuz silahlı birləşmələrini çıxarmayan, kommunikasiyaların açılmasını uzun müddət ərzində ləngidən Ermənistan bu bəyanatların icrasını kobud şəkildə pozur.
Ermənistan baş naziri, konkret hansı hala istinad etdiyinə aydınlıq gətirmədən “Azərbaycan tərəfinin ən azı bir halda görüşün keçirilməsini boykot etdiyini” söyləyir. Əgər, post münaqişə mərhələsində indiyədək beynəlxalq vasitəçilərin iştirakı ilə də təklif edilən və Ermənistan tərəfindən müxtəlif bəhanələrlə pozulan, habelə keçirilməsinə 1-2 saat qalmış təxribatlarla təxirə salınan görüşləri sadalamağa başlasaq, siyahı çox uzun olar.
Ermənistan həqiqətən sülh istəyirsə, səmərəlilik əmsalı hər zaman aşağı olan və hazırda üzvləri tərəfindən açıq şəkildə fəaliyyətinin qeyri-mümkünlüyü etiraf edilən bir formatı dirçəltməyə zaman sərf etməkdənsə, öz siyasi iradəsini ortaya qoyub sülh istiqamətində konkret addımlar atmalıdır.

No:304/22, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statements of the Prime Minister of Armenia at a press conference on June 27
28 June 2022 14:19
A number of statements made by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan at the online press conference on June 27, 2022 on the normalization process of relations between Armenia and Azerbaijan cast doubt on this country's desire to establish lasting peace in the region.
The fact that the leader of the country, which has been  keeping the part of the territories of Azerbaijan under military occupation for almost 30 years in order to destroy it, accuses Azerbaijan of pursuing a policy of blockade during these years, does not fit into any legal and moral framework. We remind Prime Minister Pashinyan:
Azerbaijan has been a supporter and initiator of the normalization of relations between the two countries since the liberation of its territories, despite the aggressive policy of Armenia and the "destroy everything" approach used by Armenia for decades. It was the President of Azerbaijan who proposed to sign a peace agreement on the basis of strict adherence to the principles of international law at the post conflict stage. The Azerbaijani side even presented to the other side the basic principles on which the agreement should be based. If Azerbaijan wanted a war, as Pashinyan claims, these steps would probably not be needed. If Azerbaijan wanted a war, it would not have made great efforts to rebuild and restore the territories destroyed by Armenia for 30 years.
The Azerbaijani side not only makes verbal statements on the delimitation of borders between the two countries, the opening of all communications in the region and the signing of a future peace agreement between the parties, but also implements  own statements with its actions and concrete steps. For many years, it was the Azerbaijani side that has said that the establishment of normal relations in the region and the opening of all communications would be beneficial to Armenia. The fact that the Armenian side finally realized this and the Prime Minister’s statement that “the opening of communications is beneficial for Armenia” attracts attention as a new approach of Armenian leadership. It seems that it takes some time for Armenia to accept the truth. We hope that it will not take much time for Armenia to realize the effectiveness of the Zangazur corridor, which has already become a reality.
As for the trilateral statements, the obligations assumed by the parties with this document and their implementation is obvious. Armenia by grossly violating the requirements of the document sends sabotage groups to the territories of Azerbaijan, does not withdraw illegal armed groups from the territories of Azerbaijan, and delays the opening of communications for a long time, grossly violates the implementation of these statements.
The Prime Minister of Armenia, without elaborating on the specific situation he refers to, claims that "the Azerbaijani side boycotted the meeting at least once". If we start listing the meetings that have been proposed so far with the participation of international mediators in the post-conflict phase and were violated by Armenia under various pretexts, as well as postponed by provocations 1-2 hours before, then the list will be very long.