No:303/25, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin İranın Ermənistandakı səfirinin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Xankəndi Zirvə görüşünün yekun sənədi ilə bağlı iddialarına dair şərhi
09 iyul 2025 13:16
9.07.2025
İran İslam Respublikasının Ermənistan Respublikasındakı səfiri Mehdi Sobhaninin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xankəndi şəhərində keçirilmiş 17-ci Zirvə görüşünün yekun sənədi ilə bağlı iddiaları qəbuledilməzdir.
İran İslam Respublikasının səfirinin diqqətinə çatdırırıq ki, Zirvə görüşünün nəticələrinin əks olunduğu Xankəndi Kommünikesi İƏT üzv dövlətləri ilə əvvəlcədən razılaşdırıldığı kimi, əvvəlki Zirvə görüşlərinin təcrübəsinə uyğun olaraq, üzv dövlətlərlə razılaşdırılmasına ehtiyac olmadan sammitin sədrinin xülasəsi formatında tərtib edilərək təşkilatın rəsmi internet səhifəsində dərc edilib.
Bu halda, İran səfirinin guya Xankəndi Kommünikesinin qəbul olunması və İran tərəfinin ona qeyd-şərt qoyması barədə iddiaları real vəziyyəti əks etdirmir. Diplomatik praktikada qeyd-şərt yalnız danışıqlar nəticəsində qəbul edilmiş qərarlara münasibətdə verilə bilər.
Həqiqət budur ki, İran İslam Respublikası da daxil olmaqla İƏT-in bütün üzvləri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının da üzvləridir və İran daxil həmin dövlətlərin hamısı 21-22 iyun tarixlərində İstanbulda keçirilmiş İƏT Nazirlər Şurasının 51-ci sessiyasının yekununda danışıqlar nəticəsində qəbul edilmiş “Hazırkı Ermənistan ərazilərindən zorla və sistematik şəkildə didərgin salınmış azərbaycanlıların qayıdış hüququ” adlı qətnamədə və həmin sessiyanın yekun siyasi sənədi olan İstanbul Bəyannaməsində Qərbi Azərbaycan İcmasının öz yurdlarına ləyaqətli qayıdış hüququna dəstəyini ifadə edib, habelə Ermənistan tərəfindən sözügedən İcmanın hüquqlarının inkar olunmasını qınayıb.
Xankəndi Kommünikesi isə İƏT-in məhz bu konsensusla qəbul edilmiş Bəyannaməsinə istinadı ehtiva edir.
Bununla əlaqədar, İran səfirinin Ermənistanın Armenpress agentliyinə verdiyi müsahibədə səsləndirdiyi fikirlər siyasi manipulyasiya və riyakarlıqdan başqa bir şey deyil.

No:303/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, regarding the allegations made by Ambassador of Iran to Armenia on the outcome document of the ECO Summit in Khankendi
09 July 2025 13:16
9 July 2025
The allegations made by Mehdi Sobhani, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia, regarding the outcome document of the 17th Summit of the Economic Cooperation Organization (ECO), held in the city of Khankendi, is unacceptable.
We would like to bring to the attention of the Ambassador of the Islamic Republic of Iran that as agreed in advance with the ECO member states in line with the practices of previous summits, the Khankendi Communiqué, which reflects the outcomes of the Summit, was prepared in the format of a Chairman’s Summary, without the need to separate approval from the member states, and was published on the official website of the Organization.
In this context, the Iranian Ambassador’s allegations about the adoption of the Khankendi Communiqué and that Iran placed reservations on it do not reflect the actual situation. In diplomatic practice, jreservations can only be made in relation to decisions adopted as a result of negotiations.
The reality is that all the member countries of ECO, including the Islamic Republic of Iran, are also members of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), and all these states, including Iran, have supported the right of return of Western Azerbaijan Community to their homeland with dignity and condemned Armenia's denial of the rights of this Community, as reflected in the resolution on the “right of return of Azerbaijanis forcibly and systematically displaced from present-day territories of Armenia,” and the final political document of the session — the Istanbul Declaration - adopted as a result of negotiations at the 51st session of the OIC Council of Foreign Ministers held in Istanbul on 21–22 June.
The Khankendi Communiqué refers specifically to this Declaration, which was adopted by consensus within the ECO.
Therefore, the remarks made by the Iranian Ambassador in his interview with Armenia’s Armenpress are nothing more than political manipulation and hypocrisy.