No:301/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin yeni rəhbəri Aleks Haykens ilə görüşünə dair məlumatı
10 avqust 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin yeni rəhbəri Aleks Haykensi qəbul edib. Aleks Haykens təyinatı ilə bağlı məktubu nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov təyinatı münasibətilə Nümayəndəliyin yeni rəhbərini təbrik edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Nazir, Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərindən etibarən UNICEF ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq qurulduğunu diqqətə çatdırıb. Ceyhun Bayramov, həmçinin Nümayəndəliyin yeni rəhbərinin təcrübəsinin Azərbaycan və UNICEF arasında mövcud əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyinə dair inamını ifadə edib.
Aleks Haykens öz növbəsində qəbula görə nazir Ceyhun Bayramova təşəkkürünü ifadə edib və Azərbaycana təyin olunması ilə bağlı məmnunluq hissi keçirdiyini bildirib. O, Azərbaycan və UNICEF arasında bir çox sahələrdə uğurlu əməkdaşlığın bundan sonra da davam edəcəyindən əmin olduğunu bildirib. Eyni zamanda, Nümayəndəliyin rəhbəri hər bir uşağın keyfiyyətli təhsilə çıxışının olmasının əhəmiyyətini qeyd edərək, qlobal COVID-19 pandemiyası dövründə UNICEF tərəfindən bu xüsusda görülən işlərdən geniş bəhs edib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti nəticələrindən, o cümlədən dinc azərbaycanlı sakinlərin, evlərin, məktəblərin və digər mülki obyektlərin məqsədli şəkildə hədəfə alınmasından danışıb. O, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyası, mədəni və dini abidələrə dəymiş ziyan, mina təhlükəsi, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.

No:301/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the new Representative of the United Nations International Children’s Emergency Fund (UNICEF) to Azerbaijan Alex Heikens
10 August 2021 17:13
On August 10, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the new Representative of the United Nations International Children’s Emergency Fund (UNICEF) to Azerbaijan Alex Heikens. Alex Heikens presented his Letter of Accreditation to the Minister Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated UNICEF Representative on his appointment and wished him success in his work. The Minister noted that Azerbaijan has established the mutually beneficial cooperation with UNICEF since the first years of independence. Jeyhun Bayramov also expressed confidence that the experience of newly appointed Representative will contribute to further strengthening the existing cooperation between Azerbaijan and UNICEF.
Alex Heikens, in turn, thanked Minister Jeyhun Bayramov for the reception and expressed satisfaction with his appointment to Azerbaijan. He expressed confidence that successful cooperation between Azerbaijan and UNICEF in many areas would further continue. At the same time, UNICEF Representative stressed the importance of every child having access to quality education, and spoke about the work done by UNICEF in this regard during the global COVID-19 pandemic.
Minister Jeyhun Bayramov spoke about the consequences of aggressive policy of Armenia against Azerbaijan, including the deliberate targeting of Azerbaijani civilians, houses, schools and other civilian objects. He informed about the scale of the destruction in the liberated territories, damage to the cultural and religious monuments, threat of mines, restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas.