No:293/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri xarici işlər nazirinin siyasi məsələlər üzrə müavini Lana Zaki Anvar Zaki Nusseibeh ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
3 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Xankəndi şəhərində keçirilən İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının 17-ci zirvə toplantısı çərçivəsində Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) xarici işlər nazirinin siyasi məsələlər üzrə müavini Lana Zaki Anvar Zaki Nusseibeh ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan-BƏƏ dövlət başçıları arasında sıx dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin əlaqələrimizin inkişafı üçün möhkəm təməl yaratdığı bildirilib, strateji tərəfdaşlığımızın daha da inkişaf etdirilməsində iki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin rolundan bəhs olunub.
İqtisadi, ticarət, investisiyalar, energetika və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq, habelə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransı kimi beynəlxalq təşkilat və platformalar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı fəaliyyətlərdən məmnunluq ifadə olunub.
Alternativ enerji sahəsindəki uğurlu müştərək layihələrdən bəhs olunub və bu sahədə əldə edilən nəticələr yüksək qiymətləndirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan bərpa-yenidənqurma işləri, keçmiş məcburi köçkünlərin yurdlarına qayıdışı və bu proseslərə ciddi təhdid törədən mina təhlükəsi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
BƏƏ-nin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində humanitar mina təmizləmə və bərpa işlərində göstərdiyi dəstək yüksək qiymətləndirilib.
Görüşdə həmçinin, qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:293/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of State for Political Affairs of the United Arab Emirates Lana Zaki Anwar Zaki Nusseibeh
04 July 2025 10:40
On 3 July 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of State for Political Affairs of the United Arab Emirates, Lana Zaki Anwar Zaki Nusseibeh, within the framework of the 17th Summit of the Economic Cooperation Organization held in the city of Khankendi.
During the meeting, it was noted that the close friendship and brotherly relations between the heads of state of Azerbaijan and the UAE have created a solid foundation for the development of bilateral ties, and the role of the political consultations mechanism between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries in further advancing the strategic partnership was emphasized.
Satisfaction was expressed with cooperation in economic, trade, investment, energy, and humanitarian fields, as well as mutually beneficial engagement within international organizations and platforms such as the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement, and the United Nations Climate Change Conference.
The successful joint projects in the field of alternative energy were highlighted, and the results achieved in this area were highly appreciated.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information to the other side on the reconstruction and restoration work carried out in the territories liberated from occupation, the return of formerly internally displaced persons to their homelands, and the mine threat posing a serious obstacle to these processes.
The support provided by the UAE for humanitarian demining and reconstruction efforts in the liberated territories of Azerbaijan was highly appreciated.