Mətbuat şərhi 03 noyabr 2018 02:51
No:293/18, Polşa Respublikasının vətəndaşı Mateuş Lisovskinin adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair
03 noyabr 2018 02:51
Polşa Respublikasının vətəndaşı Mateuş Lisovski Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş xarici ölkə vətəndaşlarının siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda o, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə, eləcə də qanun və qaydalarına tam hörmət etdiyini bildirərək, Ermənistan vasitəsilə ölkəmizin ərazilərinə səfərinin niyyətli olmadığını və bu səfərin nəticələrindən məlumatsız olduğunu qeyd etmişdir.
Daha sonra, M.Lisovski uzunmüddətli münaqişənin nəticəsindən başqa bir şey olmayan Azərbaycanın ərazilərinə səfərinin heç bir halda bu bölgədə yaradılmış qanunsuz rejimin təşviqinə xidmət etmədiyini xüsusilə vurğulamışdır. Azərbaycan hökumətindən və xalqından icazəsiz səfərinə görə üzr istəyən M.Lisovski gələcəkdə belə səfərlərdən çəkinəcəyini, adının “Arzuolunmaz şəxslərin siyahısı”ndan çıxarılmasını və ölkəmizə səfər üçün müvafiq icazəsinin verilməsini xahiş etmişdir.
M.Lisovskinin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

Press release 03 November 2018 02:51
No:293/18, On a removal of the name of Maciej Lissowski, citizen of the Republic of Poland, from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
03 November 2018 02:51
Maciej Lissowski, the citizen of the Republic of Poland addressed a letter to the Ministry of Foreign Affairs requesting for a removal of his name from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
In his letter M.Lissowski reaffirmed that he fully respects the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, inter alia, the laws and regulations of the Republic of Azerbaijan and emphasized that his visit to the Azerbaijani territories through Armenia was not intentional and he was unaware about the consequences of this visit.
Furthermore, M.Lissowski highlighted that his visit to the Azerbaijani territories in no way served to the promotion of the illegal authorities established in these territories of Azerbaijan which is nothing other than the result of long-lasting conflict. Expressing his apology to the Government and People of Azerbaijan for an unauthorized visit, M.Lissowski noted that he will refrain from such visits in future and requested to remove his name from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan” and to give an authorization for his visit to Azerbaijan.
Appeal by Maciej Lissowski was appropriately considered and the decision was made to remove his name from the mentioned list.