No:292/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycan Respublikasındakı missiyasının rəhbəri Troy Duli ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
16 iyul 2024 18:00
16 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycan Respublikasındakı missiyasının rəhbəri Troy Dulini qəbul edib.
Görüş zamanı missiyanın rəhbəri etimadnamə məktubunun surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir Troy Duliyə fəaliyyəti müddətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı arasında əməkdaşlıq perspektivləri, eləcə də cari ildə ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işlərindən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı ilə sıx əməkdaşlığının mövcud olduğunu qeyd edərək, xüsusilə miqrasiya sahəsində qanunvericiliyin və institutların təkmilləşdirilməsi üzrə birgə layihələrin icrasının məmnunluq doğurduğunu bildirib.
Keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə toxunan nazir münaqişə nəticəsində ölkəmizin genişmiqyaslı miqrasiya problemi ilə üzləşdiyini, Ermənistan və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən 1 milyona yaxın azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün düşdüyünü xatırladıb. Post-münaqişə dövründə məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qayıtması üçün aparılan işlər barədə məlumat verilib.
Ölkəmizin cari ildə COP29-a ev sahibliyi edəcəyini qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, iqlim dəyişikliyinin əlaqədar olduğu bir sıra sahələr, o cümlədən miqrasiya istiqaməti üzrə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Bu istiqamətdə Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı ilə əməkdaşlığa hazır olduğumuz diqqətə çatdırılıb.

No:292/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Troy Dooley, Chief of Mission of the International Organization for Migration in the Republic of Azerbaijan
16 July 2024 18:00
On 16 July 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received Troy Dooley, Chief of Mission of the International Organization for Migration in the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the Chief of Mission presented a copy of his letter of credence to Minister Jeyhun Bayramov. Minister wished Troy Dooley success during his tenure.
At the meeting, prospects for cooperation between Azerbaijan and the International Organization for Migration, as well as issues arising from the preparatory works for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be convened in our country this year, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, noting that there is close cooperation of our country with the International Organization for Migration, stated that particularly the implementation of joint projects on improving legislation and institutions in the field of migration is satisfactory.
Touching upon the former Armenia-Azerbaijan conflict, the Minister recalled that as a result of the conflict, our country faced a large-scale migration problem, and that nearly 1 million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons from Armenia and the occupied territories of Azerbaijan. The other side was informed about the works carried out in the post-conflict period for the return of internally displaced persons to their native lands.
Noting that our country will host COP29 this year, Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of cooperation in a number of areas related to climate change, including in the direction of migration. It was brought to attention that we are ready for cooperation with the International Organization for Migration in this direction.