Mətbuat şərhi 16 oktyabr 2017 04:14
No:292/17, Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Vitold Vaşçikovski Azərbaycana rəsmi səfər edəcək
16 oktyabr 2017 04:14
Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Vitold Vaşçikovski 18 oktyabr 2017-ci il tarixində Azərbaycanda rəsmi səfərdə olacaqdır.
Səfər çərçivəsində nazir Vitold Vaşçikovskinin xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və digər rəsmi şəxslərlə görüşü nəzərdə tutulub.
Görüşdən sonra keçiriləcək birgə mətbuat konfransında iştirak etmək niyyətində olan KİV nümayəndələrinin 18 oktyabr tarixində saat 11:20 dan gec olmayaraq Xarici İşlər Nazirliyinə gəlmələri xahiş olunur.

No:292/17, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland will pay an official visit to Azerbaijan
16 October 2017 04:14
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland Witold Waszczykowski will be on an official visit in the Republic of Azerbaijan on October 18, 2017.Within the framework of the visit Minister Witold Waszczykowski will have a meeting with the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and with other high officials.
Elmar Mammadyarov and Witold Waszczykowski will hold a joint press conference after the meeting.
For press conference local and international media are invited to come to the Ministry of Foreign Affairs on October 18, at 11:20. Media representatives are requested to present their accreditation cards at the entrance.