No:288/25, Rusiya Federasiyasının fövqəladə və səlahiyyətli səfirinin Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması barədə mətbuat məlumatı
02 iyul 2025 17:09
2 iyul 2025-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimov ilə baş tutan görüşdə, Rusiya tərəfinin iki ölkə arasında münasibətlərə xələl gətirən qeyri-dost hərəkətləri və addımları ilə bağlı etiraz qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
27 iyun tarixində Yekaterinburq şəhərində azərbaycanlıların yaşadığı evlərə Rusiya hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən həyata keçirilən basqınlar zamanı qanuna zidd əməllər nəticəsində iki həmvətənimizin həlak olması və bəzilərinin ağır bədən xəsarətləri nəticəsində yaralanması ilə bağlı dərin narahatlıq bir daha diqqətə çatdırılıb. Baş vermiş hadisə ilə bağlı Rusiyanın izahatının həlak olmuş həmvətənlərimizin üzərində olan kəskin zorakılıq izləri və ekspertiza rəyi ilə ziddiyyət təşkil etdiyi bildirilib. Reydlər ilə bağlı Rusiya mediasında etnik dözümsüzlük təzahürlərinin müşahidə olunduğu, azərbaycanlılara münasibətdə “etnik cinayətkar qrup” kimi ifadələrdən istifadənin qəbuledilməz olduğu vurğulanıb.
Rusiya hüquq mühafizə orqanları tərəfindən yol verilmiş qanun pozuntuları ilə bağlı Rusiya tərəfindən hərtərəfli və obyektiv araşdırma aparılacağını və günahkarların cəzalandırılacağını gözlədiyimiz bir daha diqqətə çatdırılıb. Bununla bağlı Azərbaycan tərəfinin mövqeyinin Rusiyanın daxili işlərinə müdaxilə kimi qələmə verilməsinin əsassız olduğu qeyd edilib.
Azərbaycan tərəfindən “Sputnik-Azərbaycan”ın ofisində həyata keçirilən tədbirlər ilə bağlı Rusiya tərəfinin iradlarının əsassız olduğu bildirilib. “Sputnik-Azərbaycan”a münasibətdə görülən tədbirlərin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun şəkildə həyata keçirildiyi və hal-hazırda istintaq tədbirlərinin davam etdiyi qeyd olunub.
Hələ ötən ilin sonundan münasibətlərə mənfi təsir edən Azərbaycan Hava Yollarına məxsus təyyarənin Rusiyanın hava məkanında vurulmasından sonra zəruri müvafiq tədbirlərin görülməməsinin və real vəziyyətin təhrif edilməsi cəhdlərinin, eləcə də Rusiya mediasında bir sıra rəsmi şəxslər və media nümayəndələri vasitəsilə ölkəmizə qarşı dezinformasiya kampaniyasının aparılmasının qəbuledilməz olduğu bildirilib.
Ölkəmizin bu fəlakətlə bağlı Rusiya tərəfindən tam və şəffaf araşdırma aparılmasını, təqsirkarların müəyyənləşdirilərək, məsuliyyətə cəlb olunmasını, zərərçəkənlərə kompensasiya ödənilməsini gözlədiyi, bu addımların ikitərəfli münasibətlərdəki mənfi əhval-ruhiyyənin aradan qaldırılması üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin, son 4-5 ay ərzində Rusiyanın ictimai-siyasi nümayəndələri və media qurumları tərəfindən ölkəmizin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə, Azərbaycan xalqına qarşı bəyanat və çıxışlarının ikitərəfli münasibətlərə mənfi təsir edən amillər sırasında olduğu qeyd edilib.
Beləliklə, Rusiya Federasiyasının yuxarıda sadalanan hərəkətlərinin iki ölkə arasında dostluq və qarşılıqlı hörmət ruhuna zidd olduğu, əlavə gərginliyin yaranmasına səbəb olduğu və ikitərəfli münasibətlərə mənfi təsir göstərdiyi səfirin diqqətinə çatdırılıb.
Rusiya tərəfi, ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərdə gərginliyin və mənfi əhval-ruhiyyənin aradan qaldırılması məqsədilə müvafiq tədbirlər görməyə çağırılıb.

No:288/25, Press release on the summoning of the Ambassador of the Russian Federation to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
02 July 2025 17:09
On 2 July, 2025, Mikhail Yevdokimov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting with Araz Azimov, Deputy Foreign Minister, a protest was delivered to the Russian side in response to unfriendly actions and steps that have harmed relations between the two countries.
Serious concern was once again expressed regarding the unlawful conduct of Russian law enforcement authorities during raids carried out on 27 June in the city of Yekaterinburg targeting residences of Azerbaijanis and resulting in the death of two compatriots and serious injuries to some others. It was pointed out that Russian side’s official explanation of the incident contradicts the signs of severe violence on the deceased compatriots, as well as the findings of forensic reports. Furthermore, the use of ethnically charged language in Russian media coverage of the incident—such as referring to Azerbaijanis as an "ethnic criminal group"—was deemed unacceptable.
It was reiterated that a thorough and objective investigation into the violations and punishment of the perpetrators is expected from Russian side. It was noted that framing Azerbaijan’s position on that matter as interference in Russia’s internal affairs is unfounded.
With regard to the Russian side’s objections concerning the measures taken in relation to the “Sputnik-Azerbaijan” office by Azerbaijan were stated to be baseless. It was noted that the measures in relation to “Sputnik-Azerbaijan” were taken in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan, and investigative processes are ongoing.
Since the end of last year, following Azerbaijan Airlines aircraft being shot down in Russian airspace, the failure to take necessary measures and attempts to distort the real situation, as well as the disinformation campaign against Azerbaijan through number of officials and media representatives in the Russian media, were deemed unacceptable.
It was emphasized that our country expects a comprehensive and transparent investigation by Russian side into this tragedy, the identification and prosecution of those responsible, provision of compensation to the victims are also expected and that these steps are of great importance to eliminate negative atmosphere in bilateral relations.
It was also noted that statements and remarks by Russian public figures and media over last 4-5 months regarding Azerbaijan’s sovereignty, territorial integrity, and the Azerbaijani people are among the factors negatively affecting bilateral relations.
Thus, the Ambassador was informed that above-mentioned actions of the Russian Federation contradict the spirit of friendship and mutual respect between the two countries, and this causes additional tension, and negatively impact bilateral relations. Russian side was called upon to take appropriate measures to eliminate tension and the negative atmosphere in bilateral relations between two countries.