No:287/24, Nazir Ceyhun Bayramovun NATO Baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
10 iyul 2024 14:27
9 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov NATO Zirvə görüşündə iştirakı çərçivəsində NATO Baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və NATO əməkdaşlıq gündəliyinin təhlükəsizlik, müdafiə, enerji təhlükəsizliyi, kritik infrastruktur obyektlərinin mühafizəsi, təhsil və s. aspektləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycanın NATO ilə əməkdaşlığını təsbit edən "Sülh naminə Tərəfdaşlıq" proqramı çərçivəsində 30 illik tərəfdaşlığın qarşılıqlı anlaşma şəraitində uğurla davam etdirilməsi məmnunluqla qeyd olunub.
Ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi barədə məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, COP29 sədrliyimizin qlobal çağırışlarla mübarizə fəaliyyətimizin növbəti bariz nümunəsi olduğunu bildirib.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud təhlükəsizlik vəziyyətindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistan tərəfindən mülki şəxslərə qarşı mina təhdidinin davam etdirilməsi, Ermənistanın sürətlə silahlanması faktına diqqət çəkib.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın Ermənistanla sülh prosesinin əsas elementlərinin təşəbbüskarı kimi bölgədə sülh və sabitliyin bərqərar edilməsində maraqlı tərəf olduğu xatırlanıb. Sülh sazişi layihəsi üzrə əhəmiyyətli irəliləyişə baxmayaraq, Ermənistanın Konstitusiyasında ölkəmizin ərazi bürövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən iddialar xatırlanıb.

No:287/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia Javier Colomina
10 July 2024 14:27
On 9 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia, Javier Colomina, on the sidelines of the NATO Summit.
During the meeting, aspects of the Azerbaijan–NATO cooperation agenda, including security, defense, energy security, protection of critical infrastructure, education, as well as regional and international security issues, were discussed.
Satisfaction was expressed with the successful continuation of the 30-year partnership within the framework of the Partnership for Peace program, which defines Azerbaijan’s cooperation with NATO, in an atmosphere of mutual understanding.
Providing information on our country’s presidency of the COP29, Minister Jeyhun Bayramov noted that our COP29 presidency is another clear example of our efforts to address global challenges.
Speaking about the existing security situation in the region in the post-conflict period, Minister Jeyhun Bayramov drew attention to the continued mine threat against civilians by Armenia, as well as the fact of Armenia’s rapid militarization.
At the same time, it was recalled that Azerbaijan, as the initiator of the key elements of the peace process with Armenia, is an interested party in ensuring peace and stability in the region. Despite significant progress on the draft peace agreement, ongoing claims against the territorial integrity and sovereignty of our country in the Constitution of Armenia were noted.