No:287/18, Bolqarıstana rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radev ilə görüşdü
01 noyabr 2018 02:42
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti cənab Rumen Radevə çatdırdı.
Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirdi və Prezident İlham Əliyevə salamları və ən xoş arzularının yetirilməsini xahiş etdi.
Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluq ifadə olundu. Hər iki tərəfin əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğu vurğulandı. Xüsusilə energetika və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə hər iki ölkə tərəfindən verilən önəm qeyd edildi.
Prezident Rumen Radev 2017-ci ilin oktyabr ayında Azərbaycana səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevlə birgə bəyanatlarının davamı olaraq, Bakı-Sofiya birbaşa hava xəttinin açılmasını çox yüksək qiymətləndirdi. Bu hava xəttinin açılmasının tərəflər arasında xüsusilə turizm sahəsində əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm rol oynadığı vurğulandı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Bolqarıstan Respublikasına rəsmi səfəri zamanı 4 mart 2015-ci il tarixində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə Bolqarıstan Respublikası arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə”nin ölkələrimiz arasında münasibətlərin hərtərəfli inkişaf etdirilməsi baxımından əlverişli siyasi zəmin yaratdığı ifadə olundu.

No:287/18, On the sidelines of the official visit to Bulgaria Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of the Republic of Bulgaria H.E. Mr. Rumen Radev
01 November 2018 02:42
Minister Elmar Mammadyarov delivered best wishes of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev to the President of the Republic of Bulgaria H.E. Mr. Rumen Radev.
H.E. Mr. Rumen Radev, President of the Republic of Bulgaria expressed his gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev and asked to convey his warm greetings and best wishes.
At the meeting, the satisfaction was expressed on the high level relationship between the two states. The interest of both sides on further development of cooperation relations was emphasized. Especially the importance given by both countries to the deepening of cooperation in energy and transport fields was underlined.
President Rumen Radev highly appreciated the launching of direct flight Baku-Sophia following the joint statement made together with the President Ilham Aliyev during his visit to Azerbaijan in October 2017. The important role of the direct flight, especially with a view to developing ties between the sides in the field of tourism was underlined.
The signing of the “Joint Statement between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria on Strategic Partnership” during the official visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev to Bulgaria was highlighted in terms of paving way for establishment of favorable political grounds for further development of the relationship.