No:286/20, AR XİN Mətbuat Xidməti İdarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva cəbhə bölgəsində yaşanan gərginliklə bağlı Kipr XİN-in bəyanatına dair KİV-in sualını cavablandırır
29 sentyabr 2020 19:54
Cavab: Kipr Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin bu ilin 27 sentyabr tarixindən etibarən cəbhə bölgəsində yaşanan gərginliklə bağlı yaydığı bəyanat birtərəfli xarakter daşıyır və qərəzlidir.
Kipr XİN-ə xatırladırıq ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri öz beynəlxalq tanınmış ərazilərində mülki əhalisini müdafiə etmək üçün mübarizə aparır. Ermənistan silahlı qüvvələri isə 30 ilə yaxındır ki, Azərbaycanın ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğunu saxlayır. Odur ki, Azərbaycana qarşı hər hansı əsassız ittihamlar irəli sürmədən öncə beynəlxalq sənədlər və onların tələbləri ilə tanış olmaq vacibdir.

No:286/20, Leyla Abdullayeva, Head of the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan answers the question of the media on the statement of the Foreign Ministry of Cyprus regarding the tension in the frontline
29 September 2020 19:54
Answer: the statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus on the tension in the frontline since 27 September of this year is one-sided and biased.
We remind the Foreign Ministry of Cyprus that the Azerbaijani armed forces are fighting to defend the civilian population on their internationally recognized territories. But the Armenian Armed Forces have maintained its illegal presence in the territories of Azerbaijan for about 30 years. Therefore, it is important to get acquainted with international documents and their requirements before making any unfounded accusations against Azerbaijan.