Mətbuat şərhi 30 oktyabr 2018 23:56
No:285/18, Azərbaycan Respublikası, Iran İslam Respublikası, Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin  VI üçtərəfli görüşü
30 oktyabr 2018 23:56
İstanbul Bəyannaməsi
Azərbaycan Respublikası, Iran İslam Respublikası, Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin VI üçtərəfli görüşü
30 oktyabr 2018-ci il
Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlunun dəvəti, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin iştirakı ilə 3 dövlətin xarici işlər nazirlərinin Altıncı Üçtərəfl Görüşü 30 oktyabr 2018-ci il tarixində İstanbul şəhərində keçirildi.
Xarici işlər nazirlərinin bundan əvvəlki Üçtərəfli Görüşlərdə qəbul olunmuş Urmiya, Naxçıvan, Van, Ramsar və Bakı Bəyannaməsinə sadiq olduqlarını vurğuladılar;
Regionda ümumi tarixi köklərə, mədəniyyətə, din və ənənələrə əsaslanan üç ölkənin xalqları arasında həmrəylik və əməkdaşlığı daha da gücləndirmək üçün güclü iradələrini bir daha təsdiq etdilər;
Müxtəlif səviyyə və platformalarda, habelə beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində regional və beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin gücləndirilməsi məqsədilə ümumi maraqlar kəsb edən regional və qlobal məsələlərə dair sıx məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinə razılaşdılar;
Beynəlxalq hüququn prinsipləri, xüsusilə də suverenlik, ərazi bütövlüyü, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət və dəstək, habelə bütün mübahisələrin sülh yolu ilə həlli və daxili məsələlərə qarışmamaq prinsipləri üzrə öhdəliklərini vurğuladılar;
Bu xüsusda, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münqişəsinin yuxarıda qeyd olunan prinsiplər əsasında həllinin vacibliyini bir daha vurğuladılar.
Çoxtərəfli danışıqlar və diplomatiyanın uğurlarını əks etdirən Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planının (JCPOA) əhəmiyyətini vurğuladılar; etiraf etdilər ki, JCPOA-nın uğurla həyata keçirilməsi JCPOA-da təmin olunan faydalardan tam yararlanmaq üçün bütün iştirakçılar tərəfindən öhdəliklərin tam yerinə yetirilməsini tələb edir;
BMT TŞ-nin 2231 (2015) saylı qətnaməsinin tərkib hissəsi olan Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi tərəfindən təsdiq edildiyi kimi İran İslam Respublikasının JCPOA-ya əməl etdiyini nəzərə alaraq, bütün BMT üzvlərinə JCPOA-in həyata keçirilməsinə töhfə vermək öhdəliklərini xatırlatdılar; bu xüsusda ölkələri arasında ticarət və kommersiya əlaqələrinin inkişafına mənfi təsir göstədiyi üçün birtərəfli sanksiyaları pislədilər;
Terrorizm, separatçılıq və zorakı ekstremizmin bütün forma və təzahürləri, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, narkotik vasitələrin və onların prekursorlarının, silahların qanunsuz dövriyyəsi, insan alveri, miqrantların qaçaqçılığı, çirkli pulların yuyulması, kibercinayətkarlıq, mədəni və tarixi irsə qarşı cinayətlər və digər transmilli təhlükəsizlik hədələrinə qarşı mübarizə sahəsində müvafiq beynəlxalq alətlər üzərində əməkdaşlığı gücləndirmək öhdəliklərini bir daha qeyd etdilər;
Beynəlxalq və ya regional təşkilatlarda üç ölkənin namizədliyinin müsbət mənada qiymətləndirilməsinə razılaşdılar;
Beynəlxalq tranzit dəhlizləri üzərində coğrafi cəhətdən əlverişli yerləşən üç ölkənin tranzit potensialından daha da yararlanmaq və beynəlxalq tranzit sisteminə daha yaxşı inteqrasiya etmək üçün nəqliyyat infrasturukturunun inkişafı naminə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi səylərini təşviq etdilər;
Üç ölkə arasında bağlılığı artırmaq üçün geniş miqyaslı layihələrin əhəmiyyətini vurğulayaraq Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun təqdim etdiyi və hər üç ölkə üçün faydalı olacaq potensialdan tam istifadə etməyi təşviq etdilər və Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisinin ən qısa müddətdə tamamlanması üçün lazımı addımların atılmasının vacibliyini vurğuladılar, habelə hər üç ölkənin xeyrinə limanların tam imkanlarından istifadə edilməsini təşviq edilməsini qeyd etdilər;
Beynəlxalq birləşmiş nəqliyyatın regional ticarətin mütəmadi olaraq genişləndirilməsini asanlaşdıran vasitələrindən biri olduğunu qeyd etdilər və üçtərəfli ticarətin təşviqi tələblərindən irəli gələrək səmərəli, iqtisadi və effektiv intermodal nəqliyyat xidmətlərinin inkişafının stimullaşdırılmasına ehtiyac duyulduğunu vurğuladılar;
Enerji sahəsində kommersiya əməkdaşlığının genişləndirilməsi istəklərini ifadə etdilər;
İqtisadi əməkdaşlığı möhkəmləndirməyə, sərmayə və ticarətin təşviqi üçün mövcud imkanlardan istifadə etməyə və bərpa olunan enerji, nəqliyyat, sərhəd və gömrük, bank işi, telekommunikasiya, sənaye, kənd təsərrüfatı, turizm və ətraf mühit kimi sahələrdə birgə layihə və proqramların həyata keçirilməsi yolu ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə razılaşdılar;
Üç ölkənin biznes dairələri arasında yeni imkanların yaradılması və iqtisadi və ticarət münasibətlərinin daha da gücləndirilməsi üçün Üçtərəfli Biznes Forumun yaradılmasını təşviq etdilər; kiçik və orta sahibkarlar arasında iqtisadi və kommersiya əməkdaşlığının daha da yaxşılaşdırılmasını dəstəklədilər; rəqəmsal transformasiya sahəsində üç ölkənin ictimai, özəl sektorları və akademik dairələri arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladılar;
Türkiyə, Azərbaycan və İranın müvafiq qurumları arasında elm və texnologiya sahəsində üçtərəfli tədqiqat, inkişaf və innovasiya layihələrinin həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər;
Humanitar sahədə, o cümlədən mədəniyyət, təhsil, səhiyyə, gənclərin mübadiləsi, turizm və idman sahələrində birgə layihələr və tədbirlərin təşəbbüsü və təşviqi üzrə hazır olduqlarını vurğuladılar;
Müvafiq Nazirlik və Agentliklərin bu və əvvəlki bəyanatlardakı müddəaların praktiki icrasına yönəldilmiş üçtərəfli əməkdaşlığı gücləndirmələri və onları həyata keçirmək üçün səylər göstərmələrini təşviq etməyə razılaşdılar;
Üçtərəfli Sektoral Əməkdaşlıq Fəaliyyət Planının müddətinin 2018-ci ilin sonunda yekunlaşdığını nəzərə alaraq, fəaliyyət planının növbəti 3 ilə 2021-ci ilin sonunadək uzadılmasına razılaşdılar;
Üçtərəfli Sektoral Əməkdaşlıq Fəaliyyət Planında əks olunmuş sahələr üzrə üç ölkə arasında təkliflər mübadiləsini nəzərə alaraq,İranda mümkün qədər qısa zamanda keçiriləcək alt komitələrin ilk iclaslarında iştirak etmək məqsədilə VI görüşdən dərhal sonra öz nümayəndələrini müəyyən etməyə razılaşdılar;

No:285/18, Sixth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Islamic Republic of Iran and the Republic of Türkiye
30 October 2018 23:56
the Republic of Azerbaijan, the Islamic Republic of Iran and the Republic of Türkiye
30 October 2018
At the invitation of H.E. Mr. Mevlüt Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye and with participation of H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and H.E. Mr. Mohammad Javad Zarif, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, the Sixth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs was held on October 30th, 2018 in Istanbul, the Republic of Türkiye.
Emphasized their commitment to the Urumieh, Nakhchivan, Van, Ramsar and Baku Statements adopted in the previous Trilateral Meetings of the Ministers of Foreign Affairs;
Stressed their strong will to further solidarity and cooperation among the peoples of the three countries based on common history, culture, religion and traditions;
Agreed to continue close consultations on issues of common interest at different levels and platforms and within the framework of international and regional organizations, with a view to enhancing regional and international peace, security and stability;
Stressed their commitment to principles of international law, in particular, respect of and support for sovereignty, territorial integrity, inviolability of internationally recognized borders, peaceful settlement of all disputes, as well as non-interference in internal affairs;
Reiterated in this regard the importance of the earliest resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict on the basis of the above-mentioned principles;
Underscored the significance of Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) which reflects the success of the multilateral negotiations and diplomacy; acknowledged that the successful implementation of JCPOA requires the complete fulfilment of the obligations by all the parties for allowing them to fully enjoy benefits provided in JCPOA;
Taking into account the Islamic Republic of Iran’s compliance with the JCPOA as confirmed by the International Atomic Energy Agency which is a part of the Resolution 2231 (2015) of the UN Security Council, recalled the commitments of all the UN members to contribute to the implementation of JCPOA; in this regard condemned unilateral sanctions as they negatively affect trade and commercial development among their countries;
Reiterated their firm commitment to strengthen their cooperation on the basis of the relevant international instruments in the fight against terrorism, violent extremism and separatism in all their forms and manifestations, transnational organized crime, illicit trafficking in narcotic drugs and precursors, illicit trade in arms, human trafficking, smuggling of migrants, money laundering, cybercrime, crimes against cultural and historical heritage, and other transnational security threats;
Agreed to positively evaluate the candidatures of the three countries in the international and regional organizations;
Underlining the favorable geographical location of the three countries situated on important international transit corridors, encouraged further efforts to increase cooperation for the development of transport infrastructure to take full advantage of their transit potential and better integration to the international transit system;
Stressed the importance of large-scale projects for increasing interconnectivity between the three countries; and encouraged the full utilization of the potential presented by the Baku-Tbilisi-Kars railway that would be beneficial for the three countries, and underscored the importance of taking necessary steps for the earliest completion of Rasht-Astara railway, as well as encouraged to make use of the full capacity of the ports for the benefit of the three countries;
Recognizing internationally combined transport as one of the means of facilitating the orderly expansion of trade, underlined the need to stimulate the development of smooth, economic and efficient multimodal transport services to meet the requirements of the promotion of trilateral trade;
Expressed their willingness to enhance commercial cooperation in the field of energy;
Agreed to strengthen economic cooperation, to use existing potential for promotion of investment and trade, and to enhance cooperation by implementing the joint projects and programmes such as in the fields of renewable energy, transport, border and customs, banking, telecommunication, industry, agriculture, tourism and environment;
Encouraged the establishment of a Trilateral Business Forum to further strengthen the economic and trade relations and create new oppurtunities among the business circles of the three countries; supported the improvement of the economic and commercial cooperation between the small and medium enterprises; emphasized the importance of cooperation among the public, private sector and academia of the three countries in the field of digital transformation;
Stated the importance of conducting trilateral research, development, innovation and knowledge-based technological projects, in the field of science and technology among the relevant institutions of Azerbaijan, Iran and Türkiye;
Underscored the importance of cooperation in the humanitarian sphere, including culture, education, science, health care, youth exchange, tourism and sports and expressed their readiness to initiate and promote joint projects and events in these spheres;
Agreed to encourage relevant Ministries and Agencies to enhance trilateral cooperation aimed at practical implementation of the provisions of this and previous Statements and make efforts towards their fulfillment;
Taking into account that the timetable for implementing the Trilateral Sectoral Cooperation Action Plan will be expired up to the end of 2018, agreed to extend the timetable for another three years up to the end of 2021;
Considering the proposals exchanged among the three countries in the fields elaborated in the Trilateral Sectoral Cooperation Action Plans, agreed to determine their representatives promptly after the sixth meeting with a view to holding first sessions of subcommittees in Iran as soon as possible;