No:280/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə telefon danışığına dair məlumatı
27 sentyabr 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə telefon danışığı baş tutub.
İran Xarici İşlər naziri cəbhə xəttində yaşanan gərginlikdən narahatlığını ifadə edərək, bölgədə sülhün təmin olunmasının vacibliyini qeyd etdi. O, gərginliyin azaldılması üçün lazımı addımların atılmasının əhəmiyyətini vurğuladı və İranın bu xüsusda hər zaman yardımçı olmağa hazır olduğunu qeyd etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan tərəfinin son aylar ərzində davam edən son dərəcə təxribatçı fəaliyyətinin davamı olaraq 27 sentyabr tarixində cəbhə xətti boyunca Azərbaycan mövqelərinə qarşı yeni təcavüz aktının törədilməsi, Azərbaycanlı mülki şəxslərin hədəfə alınması barədə həmkarına məlumat verdi və Azərbaycan Ordusunun beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində özünü müdafiə hüququna əsasən, eləcə də dinc sakinərin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə müvafiq cavab tədbirləri həyata keçirdiyini qeyd etdi. Bölgədə yaşanan bu gərginliyin bütün məsuliyyətinin Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyü vurğulandı.

No:280/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif
On September 27, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif.
Expressing concern over the tension on the front line, the Iranian Foreign Minister stressed the importance of ensuring peace in the region. He emphasized the importance of taking the necessary steps to reduce tensions, noting that Iran is always ready to assist in this matter.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the new act of aggression against Azerbaijan along the front line on September 27, targeting the Azerbaijani civilians, as a continuation of the extremely provocative activities of the Armenian side in recent months, and he noted that the Azerbaijani Army has taken appropriate retaliatory measures within the international borders of Azerbaijan in accordance with the right of self-defense, as well as to ensure the security of civilians. It was stressed that all the responsibility for this tension in the region lies with the political and military leadership of Armenia.