No:279/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Bilal Haye ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 iyul 2024 15:19
2 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Bilal Hayeni ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Pakistan arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq gündəliyi, Pakistan İslam Respublikasına son rəsmi səfərdən irəli gələn məsələlər və gələcək planlar müzakirə olunub.
Ölkəmizdə diplomatik fəaliyyəti zamanı Azərbaycan-Pakistan münasibətlərinin inkişafı istiqamətində göstərdiyi hərtərəfli səylər və peşəkarlığa görə səfir Bilal Hayeyə təşəkkür edilib, ona bundan sonrakı fəaliyyətində uğurlar arzulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Bilal Hayenin Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətinə başladığı dövrün keçmiş münaqişə və Ermənistanın işğalına son qoyulması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsinə təsadüf etdiyini qeyd edərək, Pakistan tərəfindən ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərilən davamlı mənəvi və siyasi dəstəyə görə təşəkkür edib.
Cari ildə Pakistana edilmiş rəsmi səfər çərçivəsində keçirilmiş görüşlərin, habelə strateji tərəfdaşlıq münasibətlərimiz ətrafında aparılan geniş fikir mübadilələrinin məmnunluq doğurduğu, əməkdaşlığımızın inkişafı üçün mövcud perspektivlərdən istifadənin zəruriliyi qeyd edilib.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), Qoşulmama Hərəkatı (QH), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) kimi bir sıra regional və beynəlxalq təşkilatlar daxil olmaqla, çoxtərəfli formatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti qeyd edilib. Pakistanın 2025-2026-cı illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü seçilməsi münasibətilə təbriklər diqqətə çatdırılıb.
Səfir Bilal Haye ölkəmiz üçün olduqca taleyüklü bir dövrdə Pakistanın Azərbaycandakı səfiri kimi fəaliyyət göstərməsindən qürur duyduğunu, bundan sonra da iki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişafına ümidvar olduğunu diqqətə çatdırıb.

No:279/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to the Republic of Azerbaijan Bilal Hayee
02 July 2024 15:19
On 2 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to the Republic of Azerbaijan, Bilal Hayee, on the occasion of the completion of his diplomatic mission in our country.
During the meeting, the strategic partnership agenda between Azerbaijan and Pakistan, issues arising from the recent official visit to the Islamic Republic of Pakistan, and future plans were discussed.
Ambassador Bilal Hayee was thanked for his comprehensive efforts and professionalism in advancing Azerbaijan-Pakistan relations during his diplomatic service in our country, and was wished success in his future endeavors.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the period during which Ambassador Bilal Hayee began his diplomatic mission in Azerbaijan coincided with the 44-day Patriotic War, which resulted in the end of the former conflict and Armenia’s occupation, and expressed gratitude for Pakistan’s consistent moral and political support for our country’s territorial integrity and sovereignty.
It was noted with satisfaction that the meetings held during the official visit to Pakistan this year, as well as the extensive exchange of views on our strategic partnership relations, and the necessity of utilizing the existing opportunities for the development of our cooperation were emphasized.
The importance of mutual support within multilateral formats, including a number of regional and international organizations such as the United Nations (UN), the Non-Aligned Movement (NAM), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), the Economic Cooperation Organization (ECO), and the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), was highlighted. Congratulations were also conveyed on Pakistan’s election as a member of the United Nations Security Council for 2025–2026.
Ambassador Bilal Hayee stated that he was proud to serve as Pakistan’s Ambassador to Azerbaijan during a highly significant period for our country and expressed hope for the further development of relations between the two countries.