No:279/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ-ın Oklahoma Ştatının Qubernatoru Kevin Stit ilə görüşünə dair məlumatı
27 iyul 2021 18:41
27 iyul 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ-ın Oklahoma Ştatının Qubernatoru Kevin Stitin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Oklahoma Qubernatorunu səmimiyyətlə salamlayaraq, Azərbaycanın ABŞ arasındakı qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıqdan bəhs edib. ABŞ-ın bu günədək Azərbaycanın təşəbbüskarı və iştirakçısı olduğu başlıca layihələri, o cümlədən enerji layihələrini dəstəklədiyini qeyd edən nazir, ölkəmizin sülhməramlı əməliyyatlarda iştirakı, tərəflər arasında sərhəd təhlükəsizliyi, humanitar sahələrdə və s. əməkdaşlıq barədə məmnunluqla danışıb.
Oklahoma Qubernatoru Kevin Stit Azərbaycana səfərindən məmnunluq ifadə edib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidenti ilə çox yaxşı görüşün keçirildiyini qeyd edib. Səfər çərçivəsində rəsmi görüşlərlə yanaşı, bölgələrə də getmək fürsətinin olacağını bildirən Qubernator Kevin Stit, habelə konkret sahələrdə əməkdaşlıq, investisiya perspektivlərini də nəzərdən keçirmək imkanını qeyd edib.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasətinin tarixi, beynəlxalq ictimaiyyətin bu xüsusda mövqeyi, 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatının imzalanmasından sonra bölgədə mövcud olan vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyası, mina təhlükəsi, sərhəd məntəqəsində gərginliyin səbəbləri, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.
Qarşı tərəfə, həmçinin bölgədə mövcud olan yeni reallıqlar şəraitində Azərbaycan və ABŞ arasında o cümlədən, kənd təsərrüfatı, mədən sənayesi, turizm, alternativ enerji və s. sahələrdə əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat təqdim edilib.

Press release 27 July 2021
No:279/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Governor of the U.S. state of Oklahoma Kevin Stitt
On July 27, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by the Governor of the U.S. state of Oklahoma Kevin Stitt.
Warmly welcoming the Governor of Oklahoma, Minister Jeyhun Bayramov spoke about the mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and the United States. Noting that the United States till now supported major projects initiated by Azerbaijan, including energy projects, the Minister referred with satisfaction to the country's participation in peacekeeping operations, cooperation in border security, humanitarian and etc. spheres between the sides.
Oklahoma Governor Kevin Stitt expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan. He noted that a very good meeting was held with the President of the Republic of Azerbaijan. Noting that during the visit, in addition to official meetings, there will be an opportunity to visit the regions, Governor Kevin Stitt also stressed the opportunity to consider cooperation and investment prospects in specific areas.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov gave detailed information to the opposite side about the history of Armenia's aggression policy against Azerbaijan, the position of the international community on this issue, the situation in the region after the signing of the trilateral statement on November 10, 2020, the scale of destruction in the liberated territories, landmine threat, the reasons for tension on the border, restoration and reconstruction works carried out in the liberated areas.
The opposite side was also informed about the opportunities for cooperation between Azerbaijan and the United States given the new realities in the region, including in agriculture, mining, tourism, alternative energy and other spheres.