No:279/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Rudolf Miçalka ilə görüşdü
27 oktyabr 2018 10:00
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həlli prosesi və ATƏT-lə Azərbaycan arasında münasibətlərin cari vəziyyətinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğunun münaqişənin həllində əsas maneə olduğunu diqqətə çatdırdı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri və ATƏT-in müvafiq sənədləri əsasında həll edilməli olduğunu qeyd edən nazir Elmar Məmmədyarov işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında məskunlaşma siyasətinin aparılması və məqsədyönlü şəkildə demoqrafik tərkibin dəyişdirilməsi cəhdlərinin Ermənistanın da 1993 ildə qoşulduğu 1949-cu il tarixli Mülki Əhalinin Müharibə Zamanı Müdafiəsinə aid Dördüncü Cenevrə Konvensiyası və ona əlavə Protokollara zidd olduğunu xüsusilə vurğuladı.
Rudolf Miçalka ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi ilk dəfə regiona səfər etdiyini bildirərək ətraflı məlumata görə təşəkkürünü ifadə etdi.

No:279/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-office for the South Caucasus Rudolf Michalka
An exchange of views over the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and current situation of the relations between the OSCE and Azerbaijan were discussed in the meeting.Minister E.Mammadyarov informed the Special Representative about the negotiation process with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs and stressed that the main obstacle to the settlement of the conflict is the illegal presence of the armed forces of Armenia on the occupied territories of Azerbaijan.
Noting that the Armenia-Azerbaijan conflict should be resolved based on the UN Security Council resolutions and the relevant documents of the OSCE, Minister specially emphasized that the illegal resettlement policy and the attempts to change the demographic composition in the occupied territories of Azerbaijan contradict the Geneva Convention IV on the Protection of Civilians in Time of War of 1949 and its Additional Protocols, which Armenia subscribed to in 1993.
Special Representative of the OSCE Chairperson-in-office for the South Caucasus Rudolf Michalka noted that it’s his first visit to the region and expressed his thanks for in-depth information presented to him.