No:275/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Sudan Respublikasının yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 iyun 2025 17:05
25 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Sudan Respublikasının Azərbaycan Respublikasında yeni təyin olunmuş səfiri Ənəs Eltayeb Elqaylani Mustafanı qəbul edib.
Daha sonra, iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, o cümlədən bölgədə cari vəziyyət və təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan və Sudan arasında ikitərəfli münasibətlərin, həmçinin çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişafında siyasi dialoqun əhəmiyyətini qeyd ediblər. Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmə mexanizminin, iqtisadi əməkdaşlıq üzrə işçi qrupu, habelə qarşılıqlı səfərlərin vacibliyi vurğulanıb. Sudanın beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində Azərbaycanın mövqe və təşəbbüslərini dəstəkləməsi məmnunluqla xatırlanıb. Azərbaycan tərəfindən Sudanlı tələbələrə təhsil təqaüdünün ayrılmasına görə minnətdarlıq ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov öz növbəsində Ermənistanın 30 illik işğalı dönəmi, eləcə də post-münaqişə dövründə sülh prosesi və yenidənqurma tədbirləri barədə səfiri ətraflı məlumatlandırıb.

No: 275/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Republic of Sudan
25 June 2025 17:05
On 25 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the newly appointed Ambassador of the Republic of Sudan to the Republic of Azerbaijan, Anas Eltayeb Elgailani Mustafa.
During the meeting, the Ambassador presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his diplomatic mission in our country.
Subsequently, the bilateral and multilateral cooperation agenda between the two countries, including the current situation in the region and security issues, were discussed.
The sides noted the importance of political dialogue in the development of bilateral relations between Azerbaijan and Sudan, as well as cooperation within multilateral platforms. The importance of the consultations mechanism between the Ministries of Foreign Affairs, the working group on economic cooperation, and mutual visits was emphasized. Satisfaction was expressed with Sudan’s support for Azerbaijan’s positions and initiatives within international organizations, particularly the United Nations (UN), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), and the Non-Aligned Movement. Gratitude was expressed for the allocation of educational scholarships by Azerbaijan to Sudanese students.
Minister Jeyhun Bayramov, in turn, provided the Ambassador with detailed information on the period of Armenia’s 30-year occupation, as well as the peace process and reconstruction measures in the post-conflict period.