No:272/25, Azərbaycan və Çinin ümumvətəndaş pasportlarına malik vətəndaşlarının vizadan qarşılıqlı azad edilməsi barədə mətbuat məlumatı
24 iyun 2025 17:00
24.06.2025
23 aprel 2025-ci il tarixində Pekin şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çin Xalq Respublikası Hökuməti arasında ümumvətəndaş pasportlarına malik vətəndaşların vizadan qarşılıqlı azad edilməsi haqqında Saziş”in qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili proseduralar tamamlanıb.
Bununla, müvafiq müddəaya uyğun olaraq, saziş 16 iyul 2025-ci il tarixində qüvvəyə minir.
Sazişə əsasən, Azərbaycan Respublikasının etibarlı ümumvətəndaş pasportlarına malik Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və Çin Xalq Respublikasının etibarlı ümumvətəndaş pasportlarına malik Çin Xalq Respublikasının vətəndaşları digər ölkə ərazisinə daxil olmaq, oranı tərk etmək və yaxın tranzit keçmək üçün hər səfər ərzində otuz (30) gündən çox olmamaqla və hər yüz səksən (180) günlük dövr ərzində ümumilikdə doxsan (90) gün müddətini aşmamaqla viza tələbindən azad edilir.

No:272/25, Press release on the mutual visa exemption for holders of ordinary passports between Azerbaijan and China
24 June 2025 17:00
The necessary domestic procedures for the entry into force of the “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the People’s Republic of China on mutual visa exemption for holders of ordinary passports,” signed on 23 April 2025 in the city of Beijing, have been completed.
Accordingly, in line with the relevant provision, the Agreement will enter into force on 16 July 2025.
Under the Agreement, citizens of the Republic of Azerbaijan holding valid ordinary passports of the Republic of Azerbaijan and citizens of the People’s Republic of China holding valid ordinary passports of the People’s Republic of China are exempt from visa requirements for entering, exiting, and transiting through the territory of the other country, provided that the duration of each stay does not exceed thirty (30) days per visit and a total of ninety (90) days within any one hundred and eighty (180) day period.