No:272/18, VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Uruqvay Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Xorxe Qandinini qəbul etdi
26 oktyabr 2018 04:12
Nazir Elmar Məmmədyarov Uruqvay rəsmisini salamladı və ölkəmizin Latın Amerikası ölkələri, o cümlədən Uruqvayla son illər inkişaf etməkdə olan əməkdaşlıq münasibətlərindən bəhs etdi.
Azərbaycana ilk səfərindən məmnunluq bildirən Uruqvay Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri beynəlxalq əhəmiyyət kəsb edən mövzuların, xüsusilə də mədəniyyətlərarası dialoq mövzusunun müzakirəsi baxımından Bakı Beynəlxalq Forumun əhəmiyyətini vurğuladı. O, Uruqvayın Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu ifadə etdi.
Tərəflər Azərbaycan və Uruqvay arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirdilər və iqtisadi sferada əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdilər. İki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyəti yüksək qiymətləndirildi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesi haqqında qarşı tərəfə məlumat verən nazir Məmmədyarov regionda davamlı sülh və əməkdaşlıq üçün erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən çıxarılmasının zəruriliyini vurğuladı.
Görüş zamanı tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:272/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Speaker of the House of Representatives of Uruguay Jorge Gandini on the sidelines of VI Baku International Humanitarian Forum
Minister Elmar Mammadyarov greeted the official from Uruguay and spoke about the developing relations of Azerbaijan with Latin American states over the last years, including Uruguay.
Expressing satisfaction with his first visit to Azerbaijan, speaker of the House of Representatives of Uruguay underlined the importance of Baku Humanitarian Forum for exchange of views on the issues of international importance, in particular the intercultural dialogue issues. He stated the interest of Uruguay in developing relations with Azerbaijan.
The sides underlined that there is a huge potential for the development of cooperation relations between Azerbaijan and Uruguay and discussed the cooperation issues in the economic sphere. The activities of interparliamentary friendship groups were highly appreciated in the development of relations between the two countries.
Briefing his interlocutor about the negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict, Minister Elmar Mammadyarov stressed that the Armenian armed forces should be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan for ensuring the lasting peace and cooperation in the region.