No:269/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in Ermənistan Baş nazirinin Aİ Şurasının Prezidenti Şarl Mişel ilə brifinqdə səsləndirdiyi fikirlərlə bağlı suallarını cavablandırır.
17 iyul 2021 17:44
Sual: Ermənistan Baş naziri N.Paşinyan Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti ilə 17 iyul tarixində keçirdiyi mətbuat brifinqində Azərbaycan əleyhinə ittihamlarla çıxış edib, o cümlədən, guya ki, Azərbaycanın qonşu dövlətlərin ərazisinə iddiasının olması, sərhəd gərginliyini yaratması və delimitasiya prosesinə əngəl törətməsi kimi fikirləri səsləndirib. Bununla bağlı şərhinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Bu, Ermənistan Baş nazirinin növbəti, tamamilə yalan və iftira dolu bəyanatıdır. Xatırladıram ki, bu cəfəng iddiaları 30 ilə yaxın Azərbaycana qarşı təcavüz siyasətini həyata keçirib, ərazilərini hərbi işğal altında saxlayan, bir milyondan çox azərbaycanlının fundamental hüquqlarını pozan ölkənin lideri səsləndirir. “Böyük Ermənistan” xülyasından çıxış edərək Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını günü bu gün də davam etdirən, bu iddiaları ölkə Konstitusiyasında əks olunan Ermənistanın Baş naziri görünür, öz ölkəsinin aqressiv, destruktiv və barışmaz siyasətinə hər hansı “əsaslar” yaratmağa çalışır. N.Paşinyanın diqqətinə çatdırırıq ki, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanın bu günədək heç bir dövlətə qarşı ərazi iddiası olmayıb. Azərbaycan, dövlətlərin beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşır və eyni yanaşmanın Azərbaycana münasibətdə nümayiş etdirilməsini tələb edir.
Azərbaycan xalqının milli tarixi yaddaşında, soydaşlarımızın tarixən köklü xalq olaraq yaşadığı müasir Ermənistan ərazisi Qərbi Azərbaycan adlanır və məlum olduğu kimi, XX əsr ərzində soydaşlarımız bu ərazidən, sonuncusu 1988-ci il olmaqla, 3 dəfə deportasiya edilib. Zəngəzur bölgəsi və onun Şərq və Qərb hissələrinə bölünməsi də bir tarixi reallıqdır. Soydaşlarımızın həmin ərazilərə qayıtması onların malik olduğu ən təbii haqlarıdır. Bu ərazi iddiası yox, qaçqınların öz evlərinə geri qayıtmasıdır; necə ki, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanat bunu özündə ehtiva edir.
O ki, qaldı Paşinyanın “sərhəd gərginliyi, delimitasiya prosesinə əngəl törətmək” iddialarına bu, Ermənistan Baş nazirinin riyakarlığından başqa bir şey deyildir. Ərazi bütövlüyünü təmin edən Azərbaycan, ərazilərinin işğalı faktorunun aradan qaldırılması ilə beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında münasibətləri normallaşdırmağa, delimitasiya və demarkasiya prosesini başlamağa hazır olduğunu bəyan edib, bu istiqamətdə əməli addımlar atıb. Ermənistan isə bunun qarşılığında vəziyyəti gərginləşdirmək, revanşizm, sülhü şərtləndirmək mövqeyindən çıxış edir. İllərdir ki, sərgilənən bu destruktiv yanaşmanın Ermənistan üçün nə ilə nəticələnəcəyini təxmin etmək isə çətin deyil.

No:269/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers media’s questions regarding the statements by the Armenian Prime Minister at a briefing with the President of the European Council Charles Michel.
17 July 2021 17:44
Question: At a press briefing with the President of the Council of the European Union on July 17, Armenian Prime Minister N. Pashinyan made accusations against Azerbaijan, including allegations that Azerbaijan allegedly makes territorial claims against neighboring states, creates border tensions and obstructs the delimitation process. We would like to know your comment on this.
Answer: This is another completely false and slanderous statement of the Prime Minister of Armenia. Let me remind you that these absurd allegations are made by the leader of the country, which has been pursuing a policy of aggression against Azerbaijan for almost 30 years, occupying its territories and violating the fundamental rights of more than one million Azerbaijanis. Based on illusions about "Greater Armenia", the Prime Minister of Armenia, who continues his territorial claims against Azerbaijan today and whose claims are reflected in the country's Constitution, seems to be trying to create any "basis" for his country's aggressive, destructive and irreconcilable policy. We bring to N.Pashinyan's attention that, unlike Armenia, Azerbaijan has not had a territorial claim against any state. Azerbaijan respects the territorial integrity of states within their international borders and demands that the same approach be demonstrated in relation to Azerbaijan.
In the national historical memory of the Azerbaijani people, the territory of modern Armenia, where our compatriots historically lived as an indigenous people, is called Western Azerbaijan, and as is known, our compatriots were deported from this area three times during the twentieth century, the last in 1988. The Zangazur region and its division into Eastern and Western parts is also a historical reality. The return of our compatriots to those territories is their most natural right. This is not a territorial claim, but the return of refugees to their homes; as the trilateral statement of 10 November 2020 contains.
As for Pashinyan's claims of "border tensions and obstruction of the delimitation process", this is nothing but the hypocrisy of the Armenian Prime Minister. By eliminating the factor of occupation of its territories and ensuring its territorial integrity Azerbaijan has stated its readiness to normalize relations on the basis of the principles of international law, start the process of delimitation and demarcation and has taken practical steps in this direction. In return, Armenia takes the position of aggravating the situation, revanchism and conditioning peace. It is not difficult to predict the consequences of this destructive approach, which has been exhibited for years, for Armenia.