No:266/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radev ilə görüşü barədə məlumatı
31 may 2022 18:00
31 may 2022-ci il tarixində Bolqarıstana rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radev tərəfindən qəbul edilib.
Prezident Rumen Radev iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi ərəfəsində həyata keçirilən cari səfərin əlaqələrin daha da inkişafı baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Prezident Rumen Radev dost Azərbaycan ilə əlaqələrin üç onillik ərzində bir çox sahələrdə yüksək səviyyədə inkişafını vurğulayıb. Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevə dəvət ünvanladığını qeyd edən Bolqarıstan Prezidenti, bu səfərin həyata keçirilməsinin yalnız iki ölkə arasında deyil, iki bölgə arasında əlaqələrin daha da genişlənməsinə müsbət töhfə verəcəyini ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov qəbula görə təşəkkürünü bildirib və Azərbaycan dövlət başçısının səmimi salamlarını Bolqarıstan Prezidentinin diqqətinə çatdırıb. Nazir, Sofiyada keçirilən ikinci strateji dialoq görüşü çərçivəsində bolqar həmkarı ilə çox faydalı fikir mübadiləsinin aparıldığını qeyd edib.
Görüşdə, iki ölkə arasında enerji, iqtisadi-ticarət, informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, turizm, təhsil, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın enerji sahəsində Bolqarıstanın, eləcə də Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşı olduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Bolqarıstan Prezidentinə bölgədəki post-münaqişə vəziyyəti barədə, o cümlədən azad olunmuş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması və sülh quruculuğu istiqamətində Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülən işlər barədə məlumat verib. Bolqarıstan tərəfinin azad olunmuş ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesinə dəstək olmaq niyyəti yüksək qiymətləndirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təbrik məktubunu Bolqarıstan Prezidentinə təqdim edib.

Press release 31 May 2022 18:00
No:266/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev
31 May 2022 18:00
On May 31, 2022, during his official visit to Bulgaria, Foreign Minister Jeyhun Bayramov was received by the President of Bulgaria Rumen Radev.
President Rumen Radev stressed the importance of the current visit, which took place on the eve of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, in terms of further development of relations. President Rumen Radev noted the high level of development of relations with friendly Azerbaijan over the past three decades in many areas. Noting that he had sent an invitation to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Bulgarian President said that the visit would make a positive contribution to the further expansion of relations not only between the two countries, but also between the two regions.
Minister Jeyhun Bayramov thanked for the reception and conveyed the cordial greetings of the President of Azerbaijan to the President of Bulgaria. The Minister noted that a very useful exchange of views took place with his Bulgarian counterpart during the second strategic dialogue meeting in Sofia.
At the meeting, the sides exchanged views on prospects for cooperation in energy, economy and trade, information technology, agriculture, tourism, education and culture. It was noted that Azerbaijan is a reliable partner of Bulgaria, as well as the European Union, in the energy sector.
Minister Jeyhun Bayramov informed the Bulgarian President on the post-conflict situation in the region, including the work carried out by the government of Azerbaijan towards the restoration and reconstruction of the liberated territories and peacebuilding. The intention of the Bulgarian side to support the demining process in the liberated areas was highly regarded.
Minister Jeyhun Bayramov presented a congratulatory letter from the President of the Republic of Azerbaijan to the President of Bulgaria on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.