No:264/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası ilə Boliviya Çoxmillətli Dövləti arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinə dair məlumatı
12 iyul 2021 16:28
Azərbaycan Respublikası və Boliviya Çoxmillətli Dövləti arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov həmkarına ünvanladığı məktubunda ötən 25 il ərzində hökumətlərimiz tərəfindən həyata keçirilən səmərəli əməkdaşlığı, xüsusilə də Azərbaycan Respublikasının Qoşulmama Hərəkatına (QH) sədrliyinin iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafına təkan verdiyini vurğulayıb. Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında həm ikitərəfli səviyyədə, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində hərtərəfli və ardıcıl əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edərək, bunun üçün geniş imkanların olduğunu ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan Respublikasının 30 ilə yaxın müddət ərzində hərbi işğalına son verən üçtərəfli bəyanatın imzalanması ilə münaqişənin həllinin regionda sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər yaratdığı və bölgədə yaranmış yeni vəziyyətin regional əməkdaşlıq üçün açdığı imkanları qeyd edib. Münaqişənin həllinin, həmçinin Azərbaycanla Boliviya arasındakı münasibətlərin genişləndirilməsinə imkanlar yaratdığı vurğulanıb.
Boliviya Çoxmillətli Dövlətinin xarici işlər naziri Roxelio Mayta Mayta Ceyhun Bayramova ünvanladığı məktubunda ötən 25 ildə Azərbaycan və Boliviyanın qarşılıqlı hörmət və dəstəyə əsaslanan dərin dostluq əlaqələri qurduğunu qeyd edib.
Nazir Roxelio Mayta Mayta Azərbaycan Respublikası ilə ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvidə maraq doğuran məsələlər üzrə, habelə xalqlarımızın rifahı naminə hökümətlərimizi birləşdirən dərin bağların möhkəmləndirilməsi istiqamətində dialoqun davam etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası ilə Boliviya Çoxmillətli Dövləti arasında diplomatik münasibətlər 8 iyul 1996-cı ildə qurulub.

No:264/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Plurinational State of Bolivia
12 July 2021 16:28
An exchange of congratulatory letters between the Foreign Ministers of the two countries took place on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Plurinational State of Bolivia.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov, In his letter to his counterpart, stressed the fruitful cooperation carried out by our governments over the past 25 years, in particular, the fact that the chairmanship of the Republic of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement (NAM) gave impetus to the development of relations between the two countries. Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of comprehensive and consistent cooperation between the two countries, both at the bilateral level and within international organizations, noting that there are wide opportunities for this.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the signing of a trilateral statement that put an end to the military occupation of Armenia for almost 30 years has created new prospects for peace, security and cooperation in the region, and the new situation in the region opens up opportunities for regional cooperation. It was noted that the settlement of the conflict also created opportunities for expanding relations between Azerbaijan and Bolivia.
In a letter to Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Plurinational State of Bolivia Rogelio Mayta Mayta noted that over the past 25 years, Azerbaijan and Bolivia have established deep friendly relations based on mutual respect and support.
Minister Rogelio Mayta Mayta expressed interest in continuing the dialogue with the Republic of Azerbaijan on issues of mutual and multilateral interest, as well as strengthening the deep ties that unite our governments for the benefit of our peoples.
Diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Plurinational State of Bolivia were established on July 8, 1996.