Mətbuat şərhi 19 oktyabr 2018 02:45
No:264/18, Azərbaycan və Türkmənistan Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib
19 oktyabr 2018 02:45
18 oktyabr tarixində Bakıda Azərbaycan və Türkmənistan XİN-ləri arasında siyasi məsləhətləşmələr baş tutub. Nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov, Türkmənistan tərəfindən isə Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov rəhbərlik ediblər.
Həmsöhbətlər iki qonşu ölkə arasında ənənəvi əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinin inkişafı prioritetlərinin Dövlət başçıları tərəfindən müəyyən edildiyini vurğulayıblar.
Bu xüsusda, R.Meredov ölkəmizə etdiyi səfər zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini minnətdarlıq hissi ilə vurğulayıb.
M.Məmmədyarov məsləhətləşmələrin keçirilməsini təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirərək, onların ikitərəfli münasibətlərin geniş gündəliyi üzrə müxtəlif məsələlər ətrafında mövqelərin əlaqələndirilməsi üçün gözəl imkan yaratdığını qeyd edib.
Məsləhətləşmələr çərçivəsində tərəflər siyasi-diplomatik, o cümlədən ən yüksək səviyyədə səfərlər mübadiləsinin davam etdirilməsi, beynəlxalq və regional əməkdaşlıq barədə ətraflı müzakirələr aparılıb. Aktau zirvə toplantısında imzalanmış Xəzər dənizinin hüquqi statusu üzrə konvensiyanın tarixi əhəmiyyəti bir daha önə çəkilib.
İki ölkə arasında ticari-iqtisadi əməkdaşlıqda müşahidə edilən müsbət dinamika qeyd edilərək, onun keyfiyyət baxımından yeni, daha yüksək səviyyəyə qaldırılması məqsədilə, ayrı-ayrı dövlət qurumları və işgüzar dairələri tərəfindən yerinə yetirilməli işlərin əlaqələndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib. Logistika, sənaye və mədəni-humanitar sahələrdə münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli əməkdaşlıq fürsətlərinin olduğu vurğulanıb.
Görüş əsnasında R.Meredov beynəlxalq təşkilatlarda, ilk növbədə BMT sisteminə daxil olan qurumlarda Türkmənistanın təşəbbüslərinin nəinki sadəcə dəstəklənməsi, bir çox hallarda onlara həmmüəlif olaraq qoşulmasına görə Azərbaycan tərəfinə dərin təşəkkür bildirdi.
Nazir E.Məmmədyarov öz tərəfindən beynəlxalq təşkilatlarda müxtəlif məsələlər üzrə, ən başlıcası isə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi kontekstində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərdiyi dəstəyə görə Türkmənistan tərəfinə minnətdarlıq ifadə etdi.
Görüşdə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin göstərilməsi,  ölkələr arasında müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, o cümlədən qarşılıqlı maraq kəsb edən digər regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə edildi.
Məsləhətləşmələrin yekunlarına dair nazirlər səviyyəsində Azərbaycan Respublikasının XİN-i və Türkmənistanın XİN-i arasında 2019-2020-ci illər üçün əməkdaşlıq proqramı imzanandı.

No:264/18, Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Turkmenistan were held
19 October 2018 02:45
Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Turkmenistan took place on October 18 in Baku. The delegations were headed by the Foreign Minister Elmar Mammadyarov from the Azerbaijani side and the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan,Minister of Foreign Affairs Rashid Meredov from the side of Turkmenistan.The sides underlined the importance of traditional cooperation between the two neighboring countries, stressing that the priorities of the development of the Azerbaijan-Turkmenistan relations are determined by the Heads of State.
In this regard, R.Meredov expressed his gratitude for having an opportunity to be received by the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev during his visit to the country.
M.Mammadyarov noted that the consultations are praiseworthy and create a great opportunity to coordinate the positions on a wide range of issues related to the broad agenda of bilateral relations.
Within the framework of the consultations, the sides discussed issues of political-diplomatic, including the exchange of visits at the highest level, international and regional cooperation. The historic importance of the Convention on the legal status of the Caspian Sea, which was signed at the Aktau summit, has been highlighted once again.
The positive dynamics observed in trade-economic cooperation between the two countries was noted and the prospects for coordinating the work to be done by various governmental bodies and business circles with a view to improving the quality of bilateral cooperation to a new, higher level were discussed. It was emphasized that there are opportunities to continue the good partnership for further development of relations in logistics, industrial and cultural-humanitarian spheres.
At the meeting, R.Meredov expressed his gratitude to the Azerbaijani side for not only the support, but cosponsoring the initiatives of Turkmenistan in the international organizations, and first of all, the UN system organizations.
Minister E.Mammadyarov expressed his gratitude to Turkmenistan for its support to Azerbaijan in different international organizations, especially in the context of the territorial integrity and sovereignty of our country regarding the Armenia-Azerbaijan conflict.
The sides also exchanged views on mutual support within the framework of international organizations, expansion of the legal framework between the two countries, as well as other regional and international issues of mutual interest.
In conclusion of the consultations, the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan signed the cooperation program for 2019-2020 at the Ministerial level.