Mətbuat şərhi 19 sentyabr 2019 23:53
No:262/19, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Türk Şurası Nümayəndəliyinin açılış mərasimində nitqi
19 sentyabr 2019 23:53
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri
Elmar Məmmədyarovun
Türk Şurası Nümayəndəliyinin açılış mərasimində
Hörmətli cənab Nazir Siyarto,
Burada, Budapeştdə olmaq və Türk Şurasının bu gözəl binadakı Nümayəndəliyinin açılışında iştirak etmək şərəfdir. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri kimi, macarıstanlı həmkarlarımıza bu binanın açılışı üçün lazımi şəraitin təmin olunmasına göstərdikləri səylərə görə dərin təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Macarıstanın Budapeştdə Türk Şurası Nümayəndəliyinin təsis edilməsi barədə öhdəliyi ilk olaraq Baş nazir Zati-aliləri Viktor Orbanın Türk Şurasının Qırğızıstanın Çolpan-Ata şəhərində  keçirilmiş 6-cı Zirvə toplantısında səsləndirdiyi və Türk qardaşlığını vurğulayan çox səmimi ismarışlarında irəli sürüldü. Zirvə görüşü zamanı Macarıstanın təşkilatda müşahidəçi statusu əldə etməsi Türk Şurasının genişləndirilməsi baxımından tarixi bir hadisə oldu. Böyük bir etimadla təsdiq edə bilərik ki, müşahidəçi statusunu aldıqdan qısa müddət sonra Macarıstan Türk Şurası və onun üzv dövlətləri ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirmək əzmini nümayiş etdirdi.
Macarıstanla Türk Şurasına üzv dövlətlər arasında əməkdaşlıq geniş spektr üzrə uğurla inkişaf etdirilir və biz əminik ki, Nümayəndəlik, bu əməkdaşlığı növbəti səviyyəyə yüksəltmək üçün bir mərkəz kimi xidmət göstərəcək, habelə Türk Şurasının Macarıstanla əlaqələrinin genişləndirilməsinə və Avropa təsisatları və Avropa İttifaqı ilə bağların möhkəmləndirilməsinə imkanlar yaradacaqdır. Macarıstanın Türk əməkdaşlıq təşkilatları ilə daha sıx münasibətlər qurmaq niyyətini təqdirəlayiq hal hesab edirik və bu niyyət özünü bu günkü gündə açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Məlum olduğu kimi, Türk Şurasının 7-ci Zirvəsi 15 Oktyabr 2019-cu il tarixində Bakıda keçiriləcəkdir və bu hadisəyə ev sahibliyi edəcəyimizdən xüsusi şərəf duyuruq. Biz bu toplantını Türk Şurasının təsis sənədi olan Naxçıvan Sazişinin imzalanmasının 10-cu ildönümünə təsadüf etdiyi üçün xüsusi Zirvə görüşü hesab edirik. Özbəkistanın bu Zirvə görüşündə Türk Şurasının tam hüquqlu üzvü kimi təmsil olunması təşkilatın tarixində növbəti mühüm hadisədir. Biz, həmçinin Macarıstanın Baş naziri Zati-aliləri cənab Viktor Orbanı Azərbaycanda görməkdən məmnun olacağıq və bu Baş nazirin Türk Şurasının zirvə görüşlərində ikinci iştirakı olacaq.
Yekunda bir daha qeyd etmək istərdim ki, Nümayəndəliyin açılışı Türk Şurasının fəaliyyətinə müsbət təsir göstərəcək, təşkilatın gələcək inkişafına töhfə verəcək və üzv dövlətlər ilə Macarıstan arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün unikal fürsət təqdim edəcəkdir.

Press release 19 September 2019
No:262/19, Speech by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan E. Mr. Elmar Mammadyarov At the Opening Ceremony of the Representation Office of the Turkic Council
Speech by
E. Mr. Elmar Mammadyarov
At the Opening Ceremony of the Representation Office of the Turkic Council
Budapest, September 19, 2019
Minister Szijjártó,
It is my honour to be here in Budapest and to take part in the opening ceremony of the Representation Office of the Turkic Council in this beautiful building. As the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan I would like to express my deep appreciation for the efforts undertaken by our Hungarian brothers in providing the necessary facilities for this building.
Hungary’s commitment for the establishment of the Representation Office of the Turkic Council in Budapest was first initiated by the Prime Minister H.E. Viktor Orban, at the 6th Summit of the Turkic Council held in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan with strong sentimental messages underlining the Turkic brotherhood. During that Summit, Hungary was granted with observer status in the organization, which is considered a historic occasion for the Turkic Council as its enlargement. It is with great confidence we can attest that soon after attaining its observer status, Hungary showcased a firm determination to enhance cooperation with the Turkic Council and its Member States.
The cooperation between Hungary and the Member States of the Turkic Council is being successfully developed in a wide array of areas and we are confident that the Representation Office will serve as a center in elevating the status of this cooperation to the next level, as well as enable to enhance Turkic Council’s relations with Hungary and strengthen ties with European Institutions and European Union itself. We regard Hungary's intend to cooperate with Turkic Cooperation Organizations a commendable fact that demonstrates itself on this exact date.
As it is known, the 7th Summit of the Turkic Council will be held on 15 October 2019 in Baku, an occasion that we feel extremely honored to host. We consider this to be a special Summit since it coincides with the 10th anniversary of the signing of the Nakhchivan Agreement, the founding document of the Turkic Council. Uzbekistan's attendance at this Summit as a full-fledged member of the Turkic Council is another milestone event in the history of the organization. We will be also happy to see Prime Minister H.E. Mr. Viktor Orban in Azerbaijan, which will be his second attendance in the Turkic Council's Summit.
On this note, I would like to reiterate that the Representation Office will positively affect the activities of the Turkic Council, contribute for the further development of the organization and provide a unique opportunity towards strengthening the cooperation between the Member States and Hungary,